XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Chadam: chcemy spotkać się z KE ws. interkonektora z Litwą

Chadam: chcemy spotkać się z KE ws. interkonektora z Litwą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W listopadzie Gaz-System chce spotkać się z Komisją Europejską ws. budowy interkonektora, który połączyłby polską sieć gazową z litewską - powiedział w czwartek PAP prezes Gaz-Systemu Jan Chadam. Spółka liczy na dofinansowanie tego projektu ze środków UE.

"Zakończyliśmy prace nad studium wykonalności dla połączenia gazowego Polska-Litwa. W poniedziałek spotykamy się z Litwinami, z zarządem Lietuvos Dujos. Chcemy uzgodnić formę prezentacji tego studium wykonalności. Chcielibyśmy w listopadzie spotkać się w tej sprawie z Komisja Europejską" - zaznaczył.

Dodał, że rozmawiał na ten temat już wstępnie z komisarzem UE ds. energii Guentherem Oettingerem. "To jest projekt, który bardzo interesuje Komisję Europejską, ponieważ ma likwidować +wyspy energetyczne+ w UE. Dla nas jest to projekt o tyle ważny, bo to nie tylko interkonektor i nie trzeba go kojarzyć tylko z Litwą i innymi krajami bałtyckimi, ale też jako element rozwoju wewnętrznego systemu gazowego Polski. Jeszcze w tym roku powinniśmy mieć jakieś ważne sygnały dotyczące tego, czy i w jakim tempie ten projekt będzie realizowany" - zaznaczył.

We wrześniu br. Chadam powiedział, że liczy na dofinansowanie tego projektu ze środków UE, w wysokości 40-50 proc. jego kosztów. Jego zdaniem gazociąg łączący Polskę z Litwą może kosztować ok. 800-900 mln zł. To głównie koszt ułożenia 365 km rury, która połączyłaby centralną Polskę z litewską granicą. Wybudowanie gazociągu dałoby szanse skorzystania z budowanego w Świnoujściu terminalu LNG przez kraje północno-wschodniej części Europy - Litwę, Łotwę, Estonię czy Finlandię.

Zdaniem Gaz-Systemu, połączenie Polska-Litwa może być jednym z elementów strategii zintegrowania rynków energetycznych krajów położonych w rejonie Morza Bałtyckiego, poprzez utworzenie międzynarodowych połączeń energetycznych, tzw. Baltic Energy Market Interconnection Plan (BEMIP). BEMIP jest jednym z priorytetów rozwoju infrastruktury energetycznej wyznaczonych przez Unię Europejską. Jego realizacja ma m.in. zakończyć izolację krajów bałtyckich od europejskiego rynku energii.

W lipcu Komisja Europejska przyznała 425 tys. euro pomocy finansowej na analizy dla planowanego gazociągu Polska - Litwa. Celem projektu było przeprowadzenie analizy technicznej, ekonomicznej, finansowej i środowiskowej dla planowanego połączenia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chadam: chcemy spotkać się z KE ws. interkonektora z Litwą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!