XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Chaos w gazownictwie po porzedniej ekipie rządzącej

Chaos w gazownictwie po porzedniej ekipie rządzącej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do połowy listopada firmy gazowe muszą złożyć do zatwierdzenia przez URE propozycję opłat, jakie od stycznia chcą pobierać za paliwo i usługi. Jednak nikt nie wie, jak ustalać cenniki, bo resort gospodarki nie zdążył wydać odpowiednich rozporządzeń

Państwowy Gaz-System musi mieć cennik za transport gazu po kraju, kontrolowane przez państwo giełdowe Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo potrzebuje cennika za paliwo gazowe dla gospodarstw domowych i największych przedsiębiorstw, a należące do PGNiG spółki-operatorzy systemów dystrybucyjnych muszą mieć cenniki za usługę dostarczenia gazu do kuchenek i piecyków gazowych - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Cenniki tych firm są różne, ale wzajemnie powiązane. Koszt dostawy gazu jest związany z kosztem transportu, a koszty obu usług zależą też od ceny paliwa gazowego.

Szkopuł w tym, że nie ma podstawy prawnej do ustalania nowych taryf. Nie wiadomo, w jaki sposób firmy gazownicze mają kalkulować nowe cenniki ani jak URE oceni zasadność tych cen.

Za ten chaos odpowiada Ministerstwo Gospodarki, które miało wydać rozporządzenie o zasadach ustalania taryf. Byłby to przepis wykonawczy do prawa energetycznego, które znowelizowano w połowie 2005 r., dostosowując polskie przepisy do prawa UE - wyjaśnia dziennik.

Ministerstwo uznało, że zanim wyda rozporządzenie o taryfach, musi ogłosić inne przepisy. Chodzi o rozporządzenie ministra gospodarki "w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego", które określa m.in. zasady podłączania do sieci gazociągów, procedury reklamacji oraz parametry jakości gazu ziemnego, jaki wolno sprzedawać w Polsce.

Chyba żadnych przepisów w Polsce nie wprowadzano w tak żółwim tempie jak tego "systemowego" rozporządzenia. Resort gospodarki przekładał to z kwartału na kwartał. Dopiero po wyborach 24 października ministerstwo skierowało projekt przepisów do konsultacji z firmami gazowymi, dając im na to pięć dni. Okazało się też, że uznało, iż część nowych przepisów nie może się znaleźć w rozporządzeniu, lecz w kolejnej nowelizacji prawa energetycznego.

Nowy Sejm powinien więc najpierw w ekspresowym tempie znowelizować prawo energetyczne. Dopiero potem nowy minister gospodarki będzie mógł ogłosić rozporządzenie "systemowe", a następnie - rozporządzenie o taryfach - czytamy w "GW".

Trudno zrobić to wszystko do połowy grudnia, kiedy trzeba ogłosić gazowe taryfy na przyszły rok. Na dodatek przez dwa lata nie ogłoszono projektu rozporządzenia "taryfowego". - To trudne zagadnienie - powiedział w "Gazecie" Rafał Miland, wicedyrektor departamentu ropy i gazu w Ministerstwie Gospodarki.

W firmach gazowniczych narasta panika, bo w tym roku PGNiG zdecydowało się na gruntowną reorganizację. Scentralizowano handel gazem i PGNiG ma teraz ustalać jednolite stawki za gaz dla wszystkich klientów w kraju. Dotąd ceny dla gospodarstw domowych i małych firm były w Polsce różne, bo ustalało je sześć spółek dystrybucyjnych. Od października spółki te zajmują się tylko dostawą gazu.

Jednocześnie PGNiG postanowiło gruntownie zmienić umowę z Gaz-Systemem o dzierżawie gazociągów do transportu gazu. Rury, które Gaz-System przestanie dzierżawić, do końca roku PGNiG wniesie aportem do spółek zajmujących się dystrybucją gazu. Koszty działalności tych spółek gwałtownie rosną i będą one ponosi straty, jeśli od początku roku nowe cenniki nie pokryją im wzrostu kosztów - informuje "GW".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chaos w gazownictwie po porzedniej ekipie rządzącej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!