Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Chętniej zmieniamy dostawców gazu

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
13-08-2013 12:34
Chętniej zmieniamy dostawców gazu
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

348 - tyle wynosi liczba zmian sprzedawcy gazu w pierwszej połowie 2013 roku podał Urząd Regulacji Energetyki. Zmiany dostawców gazu to jeden z wskaźników pokazujących liberalizację rynku gazu.

Najwięcej zmian liczby sprzedawców gazu odnotowano w grupach taryfowych obejmujących odbiorców indywidualnych W 1-4 (244 zmiany) i W 5 (72 zmiany).
Zgodnie z obowiązującą zasadą TPA (Third Party Access), uregulowaną w ustawie Prawo energetyczne, odbiorcy końcowi mogą indywidualnie korzystać z sieci lokalnego dostawcy w celu dostarczenia gazu lub energii kupionej u dowolnego sprzedawcy.
Swobodny wybór i zmiana sprzedawcy przysługuje wszystkim odbiorcom energii elektrycznej i gazu od 1 lipca 2007 r.

Istotnym czynnikiem wspierającym wzrost liczby zmian sprzedawcy na rynku gazu jest ilość podpisanych przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego umów o świadczenie usług dystrybucji paliwa gazowego - Umów Ramowych. Są one zawierane pomiędzy operatorem a sprzedawcą i warunkują prowadzenie przez sprzedawcę paliwa gazowego działalności na terenie danego OSD. Oznacza to, że odbiorca może zmienić sprzedawcę jedynie wówczas, gdy ma podpisaną umowę o świadczenie usług dystrybucji paliwa gazowego z operatorem systemu dystrybucyjnego, do sieci którego jest przyłączony. Umowa ta określa warunki funkcjonowania sprzedawcy na terenie operatora oraz jego współpracy z tym operatorem.  

Na koniec II kw. 2013 r. sprzedawcy mieli zawartych łącznie 113 ważnych umów z OSD lub OSP. Należy jednak nadmienić, że większość sprzedawców posiadała ważne umowy jednocześnie w różnych oddziałach jednego OSD. Najwięcej ważnych umów posiadało OSP (35), natomiast w poszczególnych oddziałach OSD występowało średnio 13-14 podmiotów z ważnymi umowami o świadczenie usług dystrybucji paliwa gazowego. 
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP