Chińczycy przejmują część kanadyjskich złóż łupkowych

Chińczycy przejmują część kanadyjskich złóż łupkowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jedna z największych kanadyjskich firm wydobywczych - Nexen, która m.in. szuka w Polsce gazu łupkowego, stanie się częścią chińskiego koncernu CNOOC. Transakcja warta jest ponad 15 mld dol.

Za przejęcie Nexen, która ma udziały w złożach ropy i gazu na Morzu Północnym, w Zatoce Meksykańskiej i północnej Afryce, a także eksploatuje łupki i piaski roponośne w samej Kanadzie, chiński potentat zapłaci 15,1 mld dolarów.

To jedna z największych inwestycji chińskich za granicą w tym sektorze. Koncern China National Offshore Oil Corp. (CNOOC), który jest największym tego typu w Chinach, poinformował o transakcji w oficjalnym komunikacie. Według portalu 4-traders, zapłaci za każdą akcję kanadyjskiej firmy o 61 proc. więcej, niż kosztowały na piątkowym zamknięciu giełdy.

Wcześniej obie firmy podjęły współpracę przy eksploatacji złóż piasków roponośnych Long Lake i Kinosis w prowincji Alberta w Kanadzie; chińska firma ma w nim 35 proc. udziałów. To jedno z największych tego typu złóż, gdzie obecnie - według komunikatu firmy kanadyjskiej - wydobycie wynosi 34,5 tys. baryłek ropy dziennie, a w kolejnych latach może podwoić się.

Tegoroczne wydatki inwestycyjne szacuje na 200-425 mln dol. Poza tym CNOOC jest partnerem firmy Nexen przy projektach wydobywczych w Zatoce Meksykańskiej.

Koncern Nexen znany jest też w Kanadzie z poszukiwań złóż gazu łupkowego. Najważniejszym jest projekt Horn River w prowincji Brytyjskiej Kolumbii, na który nakłady inwestycyjne na ten rok zaplanowano na 400 mln dol., zaś uruchomienie wydobycia - na ostatni kwartał.

Poza tym, od kwietnia ubiegłego roku Nexen jest partnerem koncernu Marathon Oil w Polsce po tym, jak kupił 40 proc. udziałów w jego 10 koncesjach w naszym kraju.

Obie te kanadyjskie firmy uznały wówczas, że współpraca pozwoli podzielić się ryzykiem finansowym. Pakiet 9 proc. udziałów w tych samych koncesjach w Polsce ma też japońska firma Mitsui.

Nexen to szósta co do wielkości niezależna firma naftowa w Kanadzie, choć w poprzednim kwartale odnotowała 57 proc. spadek zysku netto (do 109 mln dolarów kanadyjskich), nie to zniechęciło chińskiego potentata. Jej obroty wzrosły w drugim kwartale o 10 proc. do 1,66 mld dolarów kanadyjskich.

CNOOC przejął też zobowiązania (dług) kanadyjskiej firmy, szacowane na 4,3 mld dolarów.

Przejecie Nexen to nie pierwsza tak poważna inwestycja chińskiego potentata w Ameryce Północnej. Półtora roku temu, dzięki wartemu 1,3 mld dolarów porozumieniu z koncernem Chesapeake, CNOOC stał się współudziałowcem jego złóż gazu łupkowego w stanach Wyoming i Colorado.

Poza tym inwestuje w łupki także w Australii. W okresie od stycznia 2011 roku do marca b.r. koncern CNOOC zainwestował za granicą 4,5 mld dolarów.

W tym roku rozpoczął też prace poszukiwacze w samych Chinach. Cytowany przez portal 4-Traders analityk Yan Shi z firmy brokerskiej UOB Kay Hian w Szanghaju uważa, że CNOOC musi szukać inwestycji za granica ze względu na ograniczone możliwości we własnym kraju. Portal sugeruje też, że transakcja będzie dla władz w Ottawie swoistym testem tolerancji na zagraniczne inwestycje w złoża tego kraju.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chińczycy przejmują część kanadyjskich złóż łupkowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!