Chiny, odchodząc od węgla, znacznie zwiększą import gazu

Chiny, odchodząc od węgla, znacznie zwiększą import gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chiny zmniejszają uzależnienie od węgla i w ciągu kilku lat podwoją konsumpcję gazu ziemnego i znacznie zwiększą import tego surowca - powiedział w piątek ekspert w dziedzinie energetyki z pekińskiego think tanku Centrum dla Chin i Globalizacji Victor Gao.

  • Według źródeł agencji Reutera na trwającej w Pekinie sesji parlamentu utworzone zostanie nowe ministerstwo energii. Do tej pory kwestiami energetyki zajmował się Państwowy Urząd do spraw Energii (PUE) podlegający Państwowej Komisji Rozwoju i Reform (PKRiR).
  • Nowe ministerstwo będzie nadzorowało reformy struktury chińskiej energetyki, w tym kampanię zmniejszania uzależnienia od węgla, który odpowiada obecnie za ponad 60 proc. chińskiego miksu energetycznego.
  • Zużycie gazu ziemnego w Chinach podwoi się w najbliższych latach, aby zrównoważyć odejście od węgla. Import gazu pokrywa obecnie jedną trzecią zapotrzebowania i znacznie wzrośnie.

- Ministerstwo będzie miało więcej władzy i wyższy status (…) będzie miało znacznie większy budżet i większe kadry" - ocenił Gao, dodając, że pomysł utworzenia resortu przewijał się już od dawna.

Nowe ministerstwo będzie nadzorowało reformy struktury chińskiej energetyki, w tym kampanię zmniejszania uzależnienia od węgla, który odpowiada obecnie za ponad 60 proc. chińskiego miksu energetycznego. W niektórych regionach północnych Chin kampania odchodzenia od węgla spowodowała braki dostaw gazu, a wielu mieszkańców zostało pozbawionych ogrzewania przy ujemnych temperaturach na zewnątrz.

- Zużycie gazu ziemnego w Chinach podwoi się w najbliższych latach, aby zrównoważyć odejście od węgla. Import gazu pokrywa obecnie jedną trzecią zapotrzebowania i znacznie wzrośnie - ocenił Gao, który w latach 80. był tłumaczem chińskiego przywódcy Deng Xiaopinga. Jego zdaniem konieczna będzie budowa nowych gazociągów, obok istniejących już połączeń, którymi do Chin płynie gaz z Rosji, krajów Azji Centralnej i Birmy.

Gao podkreślił, że Chiny są obecnie największym na świecie importerem ropy naftowej, a tendencja wzrostowa utrzyma się. ChRL zużywa obecnie ok. 530 mln ton ropy, z czego ok. 70 proc. jest importowana, m.in. z Rosji, Arabii Saudyjskiej i państw afrykańskich - powiedział.

Z danych chińskiego urzędu celnego wynika, że Chiny sprowadziły w styczniu rekordową ilość ponad 40 mln ton ropy naftowej i zbliżone do rekordu 7,7 mln ton gazu.

Chiny rozwijają również technologie energii odnawialnych i dysponują największą na świecie zainstalowaną mocą elektrowni wodnych, wiatrowych i fotowoltaicznych, choć "podłączenie ich do sieci transmisyjnej i przesłanie do użytkowników stanowi wyzwanie" - ocenił Gao.

Jednym z zadań, jakie ministerstwo energii przejmie od PUE, będzie redukcja odsetka energii ze źródeł odnawialnych, która jest z tego powodu tracona. W ubiegłym roku marnowało się na przykład ok. 30 proc. energii wytworzonej przez elektrownie wiatrowe w zachodnich prowincjach Sinciang i Gansu oraz ok. 20 proc. z prowincji Jilin, Hejlungciang i Mongolia Wewnętrzna.

PUE zapowiadał, że do 2020 roku energia generowana ze źródeł odnawialnych nie będzie marnowana. - Wciąż mamy pewne problemy do przezwyciężenia, ale przyszłość jest obiecująca - stwierdził Gao.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!