Chiny podbierają Europie kaspijski gaz i ropę naftową

Chiny podbierają Europie kaspijski gaz i ropę naftową
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Budowa gazociągu łączącego Kazachstan z Chinami ma ruszyć jeszcze w tym roku. Otwarta zostanie także druga nitka rurociągu, którym na takiej samej trasie płynie ropa naftowa.

O kaspijskie surowce starają się również państwa europejskie. Chcą, aby tamtejszy gaz popłynął rurociągiem Nabucco. Natomiast na kazachskiej ropie zależy też Polsce, która jest współinwestorem projektu ropociągu Odessa-Brody-Płock. Czy Kazachowie zatem będą w stanie spełnić oczekiwania wszystkich zainteresowanych? - pyta "Parkiet".

W ubiegłym roku Kazachstan wyprodukował blisko 17 mld m sześc. gazu. Jednak rząd środkowoazjatyckiej republiki planuje zwiększyć wydobycie surowca do 80 mld m sześc. do 2015 r.

Do Chin od 2011 r. ma docierać 5 mld m sześc. gazociągiem, na który Kazachowie wydadzą 3,4 mld USD. Ponadto już za dwa lata kilkanaście miliardów m sześc. paliwa z Kazachstanu ma płynąć projektowanym rurociągiem kaspijskim do Rosji. Dodatkowo jeszcze 8 mld m sześc. Kazachowie sprzedają Gazpromowi przez istniejące już magistrale. Eksperci są zgodni, że szansą na powodzenie projektu Nabucco jest zwiększenie produkcji gazu przez kaspijskie republiki - przypomina "Parkiet".

Podobna sytuacja jest w Turkmenistanie, którego rząd już podpisał długoletni kontrakt na dostawy od 2009 r. 30 mld m sześc. paliwa rocznie do Chin. Do Rosji Turkmenistan w ub. r. sprzedał 50 mld m sześc. gazu. Ponadto 8 mld m sześc. surowca popłynęło w tym samym okresie do Iranu. Przy czym produkcja turkmeńskiego gazu wyniosła w minionym roku 70 mld m sześć - czytamy w "Parkiecie".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!