Ciężki jest los poszukiwaczy złóż gazu

 Ciężki jest los poszukiwaczy złóż gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie jest łatwo szukać gazu i ropy w Polsce, ale chętnych przybywa. Byłoby ich więcej, gdyby nie sztywna polityka państwa.

Polska przyciąga inwestorów zainteresowanych poszukiwaniami ropy naftowej i gazu - pisze "Puls Biznesu". Wraz z kurczeniem się światowych zasobów atrakcyjne stają się obszary trudne do eksploatacji. Zdaniem ekspertów, firm chcących wydobywać polskie bogactwa byłoby więcej, ale państwo im nie sprzyja.

— Polityka przydzielania koncesji jest sztywna. Inwestorowi, który otrzyma koncesję, nie grozi jej utrata, nawet jeśli z niej nie korzysta. Taki inwestor blokuje złoża, które mogliby eksploatować inni. Dlatego na tym rynku nie ma konkurencji i brakuje obszarów koncesyjnych dla firm chcących inwestować w poszukiwania węglowodorów — mówi Andrzej Szcześniak, ekspert rynku paliwowego.

To niejedyny problem.

— Stopa zwrotu z takich inwestycji jest w Polsce niewielka, a to ze względu na niską cenę gazu krajowego, czego bardzo pilnuje Urząd Regulacji Energetyki, ściśle kontrolując koszty jego wydobycia — dodaje Andrzej Szcześniak.

Udokumentowane złoża gazu ziemnego w Polsce wynoszą 96,2 mld m sześc., a ropy naftowej 21,2 mln ton — szacuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), monopolista na krajowym rynku. W 2007 r., PGNiG wydobyło 4,3 mld m sześc. gazu i 518 tys. ton ropy naftowej. Dla porównania: Polska zużywa rocznie około 14 mld m sześc. gazu, z czego import (głównie z Rosji) to 9,3 mld m sześc. W tym roku PGNiG ograniczy wydobycie z przyczyn technicznych do 4,2 mld m sześc. z planowanych 4,6 mld m sześc.

Mimo trudności rywale monopolisty depczą mu po piętach. Od grudnia 2005 r. do października 2007 r. Ministerstwo Środowiska udzieliło 30 koncesji na poszukiwania i rozpoznanie złóż ropy naftowej i gazu, a w całym 2007 r. — 23. Uzyskały je m.in.: PKN Orlen, FX Energy Poland, Energia Zachód, Cal--Energy Resources, Eurogas Polska, RWE Dea Poland, Energia Bieszczady, Lane Energy, Karbonia PL, Celtique Energie Poland. Dzięki zakupowi akcji spółki Aurelian Oil Gas koncesje poszukiwawczą zyska też Kulczyk Investment House.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ciężki jest los poszukiwaczy złóż gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!