PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Co dalej w Parlamencie Europejskim w sprawach gazu

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
14-07-2010 10:04

We wtorek 13 lipca 2010 roku posłowie Komisji Przemysłu, Badań i Energii PE (ITRE) głosowali nad kompromisowymi rozwiązaniami w kwestii bezpieczeństwa dostaw gazu (SOS) wynegocjowanymi w trilogu między Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją. O tym czym dalej w kwestiach gazu będzie się zajmował PE mówią posłowie do PE Andrzej Grzyb (PSL) i Bogdan Marcinkiewicz (PO).

- Po przyjęciu przez komisję ITRE (54+/0-), sprawozdanie wejdzie pod głosowanie najprawdopodobniej na drugiej wrześniowej sesji plenarnej w Strasburgu (20-23.09.2010) i pod obrady Rady w grudniu. W przyjętym kształcie rozporządzenie zakłada między innymi, że Unia będzie zobligowana do działań mających zapobiec kryzysowi już na etapie wczesnego ostrzegania, Komisja Europejska będzie monitorować zgodność planów kryzysowych a także koordynować działania względem państw trzecich w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej. Na żądanie dwóch państw Komisja będzie musiała wprowadzić Unijny stan kryzysowy. Podkreślono zakaz łamania unijnego prawa konkurencji w tym wpisywania do umów o dostawę surowca 'klauzul przeznaczenia'. Rozporządzenie zakłada również generalną regułę mówiącą, że systemy przesyłowe mają być w miarę możliwości dwukierunkowe, oraz że połączenia międzysystemowe (tzw. interkonektory) mają przesyłać gaz również w dwóch kierunkach – wyjaśniają posłowie.
Jak zaznaczają: jest to ważny krok na drodze do zapewnienia Europie bezpieczeństwa energetycznego w dłuższym okresie, ale Parlament będzie miał jeszcze dużo pracy nad równie ważnymi, choć może mniej spektakularnymi projektami.

- W kolejce są już kolejne sprawozdania. Parlament rozpoczął bowiem pracę nad dokumentem Strategia Energetyczna UE w latach 2011-2020, dla którego sprawozdawcą jest polska posłanka EPL prof. Lena Kolarska-Bobińska, i który również głosowany będzie we wrześniu. Sprawozdanie to ma wytyczyć kierunek, w jakim Parlament Europejski będzie chciał prowadzić politykę energetyczną, powiązaną z ochroną środowiska, z potrzebą spojrzenia na efektywność w gospodarce – mówi poseł Grzyb.

- Równocześnie PE pracuje nad przeglądem planu działania na rzecz efektywności energetycznej. Polska stoi przed wyzwaniem budowy efektywnego oddolnego filaru bezpieczeństwa energetycznego, które potrzebuje pilnie nowych (prostych i przejrzystych) rozwiązań regulacyjnych w UE na rzecz efektywnej integracji energetyki rozproszonej z sieciami: elektroenergetycznymi i gazowymi – dodaje poseł Marcinkiewicz.

We wrześniu posłowie zaczną pracę nad pakietem infrastrukturalnym, na temat nowego mechanizmu wspierania rozwoju infrastruktury energetycznej w UE i jej sąsiedztwie.

- Prace w Komisji ITRE będą stanowić harmonijną część dotychczas przyjętych dokumentów w UE i odpowiadać na wyzwania stojące przed państwami członkowskimi. Dlatego też przygotowywany komunikat Komisji Europejskiej będzie m.in. zawierał propozycję zdecydowanego wzmocnienia sieci przesyłowych dla odnawialnych sieci energetycznych oraz uwzględniał CCS (wychwytywanie, przesył i składowanie CO2). W części dotyczącej gazu będzie koncentrował się na sieciach transeuropejskich w ramach korytarzy zaproponowanych w II Strategicznym Przeglądzie Energetycznym; powinien także uwzględniać potrzebę rozwoju inteligentnych sieci (smart grids) – uzupełniają nasi rozmówcy.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP