Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Co dalej z konsultacjami w sprawie gazu łupkowego?

Autor: WNP.PL (DM)
29-07-2014 10:33
Co dalej z konsultacjami w sprawie gazu łupkowego?
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Cele Polski i Komisji Europejskiej są wspólne, chcemy, przy zapewnieniu korzystnego klimatu inwestycyjnego, zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa środowiskowego. Temu służy również efektywne przeniesienie podstawowych zasad ujętych w zaleceniu na grunt krajowej praktyki rozpoznawczo-wydobywczej - komentuje Ministerstwo Środowiska odnośnie konsultacji dotyczących gazu łupkowego.

Jak tłumaczy nasze ministerstwo: Polska jest najbardziej doświadczona w EU jeśli chodzi o rozpoznanie i prace poszukiwawcze i w związku z tym podejmujemy inicjatywę wykorzystania naszych doświadczeń przez KE, a przez to cala UE.
- Działania na rzecz prowadzenia rozpoznawania i wydobywania gazu z łupków przy zapewnieniu ochrony zdrowia publicznego, klimatu i środowiska, efektywnego wykorzystywania zasobów oraz odpowiedniego informowania społeczeństwa były prowadzone przez Ministerstwo Środowiska, ale także inne instytucje i przedsiębiorców zajmujących się działalnością poszukiwawczo-rozpoznawczo-wydobywczą - zaznacza resort.

Jak dodaje, najważniejszym dotychczas podjętym działaniem była zmiana ustawy - Prawo geologiczne i górnicze - regulującej poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie w zakresie węglowodorów.

- Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. Zmiany prawne obejmują m.in. procedurę udzielania koncesji (która odbywać się będzie w pełnej zgodzie z dyrektywą 94/22/WE), obowiązek ustanowienia zabezpieczenia z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania warunków określonych w koncesji, wzmocnienie uprawnień organu koncesyjnego oraz organów nadzoru górniczego i inspekcji ochrony środowiska - tłumaczy resort.

Oprócz zmian prawnych drugim niezwykle ważnym polem działania są badania środowiskowe. Jeszcze przed publikacją zalecenia na zlecenie Ministra Środowiska wykonany został naukowy raport dotyczący wpływu szczelinowania hydraulicznego na różne elementy środowiska (Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego). Było to pierwsze tego typu opracowanie w Europie.

W 2012 roku rozpoczął się kolejny projekt badawczy zlecony przez Ministra Środowiska, którego celem jest identyfikacja ryzyk w zakresie oddziaływania działalności rozpoznawczej na środowisko w warunkach polskich oraz wskazanie optymalnych, z punktu widzenia przepisów prawa, uwarunkowań geologicznych i technologii prowadzenia prac, procedur zarządzania tymi ryzykami. Ze względu na szeroki zakres merytoryczny projektu jego wyniki będą znane i publicznie udostępnione dopiero pod koniec 2014 lub na początku 2015 roku.

Wszystkie grupy interesariuszy procesu inwestycyjnego podejmują działania mające na celu nie tylko informowanie społeczeństwa (m.in. w zakresie ujętym w zaleceniu), lecz także nawiązanie i prowadzenie dialogu między zainteresowanymi stronami oraz wdrożenie dobrych praktyk dotyczących współpracy między inwestorami a społecznym i administracyjnym otoczeniem ich inwestycji.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP