PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Co dalej z podatkiem od węglowodorów

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
21-05-2014 19:04
Co dalej z podatkiem od węglowodorów
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Mimo, że specjaliści wskazują, że na obecnym etapie poszukiwań gazu łupkowego najważniejsze jest stworzenie dla prac dobrego otoczenia, to wciąż dyskutowana jest kwestia opodatkowania wydobycia. O tym co słychać w sprawie i jak ją należy ocenić, mówi portalowi wnp.pl dr Dominik Smyrgała z Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Zrównoważonego Rozwoju Collegium Civitas.

Kwestia podatku na szczęście chyba trochę przebrzmiała…
Analiza dyskutowanych ostatnio projektów aktów prawnych o opodatkowaniu węglowodorów pokazuje, że w dużej mierze dyskusja nadal toczy się wokół... projektu NOKE. Zarówno propozycja PO (ustawa o specjalnym podatku węglowodorowym), jak i PiS (odrzucony projekt ustawy o zasadach wykonywania prawa własności górniczej przez Skarb Państwa w zakresie wydobywania węglowodorów) to w dużej mierze elementy poprzedniej propozycji regulacyjnej. Z tym, że partia rządząca skupiła się bardziej na wysokości opodatkowania, zaś opozycyjna - na formie udziału Skarbu Państwa w projektach węglowodorowych, gwarantującej państwu rolę suwerena.

Kwestie podatkowe są jednak wszędzie na świecie uważane za ważne?

- Co do zasady, oba aspekty wydobycia węglowodorów są zagadnieniem powszechnie regulowanym na świecie. Każdy istotny producent gazu ziemnego i ropy naftowej gwarantuje sobie suwerenną kontrolę nad ich złożami. Wspólny dla wszystkich jest mechanizm fiskalny, zaś wykonywanie prawa własności waha się od istnienia specjalnej spółki kontrolowanej przez państwo, przez obowiązkowy udział monopolistycznego koncernu państwowego, po całkowitą nacjonalizację.

Głosami PO i TR, Sejm zdecydował się na prace nad projektem rządowym. Regulacja dotycząca wysokości danin będzie musiała być bardzo precyzyjna, w sektorze energii wiele rzeczy wychodzi dopiero "w praniu", pod wpływem prowadzonych prac i zmian na rynku. Tymczasem dotychczasowe wyliczenia Ministerstwa Finansów wykonano w oparciu o projekt pola wydobywczego niekonwencjonalnego gazu ziemnego, przy dość ścisłych założeniach co do kształtowania się cen. Stąd też podawana w dokumentach szacunkowa wartość 40% jako maksymalnej renty surowcowej pobieranej przez państwo ma jedynie charakter hipotetyczny. Uważna lektura zgłoszeń lobbingowych do projektu ustawy pokazuje, że renta ta może być znacznie wyższa i poważnie wpłynąć na finanse przedsiębiorstw, znacząco ograniczając ich zysk i możliwości inwestycyjne.

Co więcej, w projekcie cenami referencyjnymi gazu ziemnego jest bądź cena na Towarowej Giełdzie Energii, bądź też taryfa ustanowiona przez Prezesa URE. W polskich warunkach częściowo regulowanego rynku oznacza to jednak, że cena TGE jest w dużej mierze zależna od ceny taryfowej, ze względu na niewielki wolumen sprzedaży surowca na giełdzie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP