PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Co słychać w sprawie budowy trzech kluczowych gazociągów?

Autor: WNP.PL (DM)
18-12-2014 17:01
Co słychać w sprawie budowy trzech kluczowych gazociągów?

Budowa nowych gazociągów w ramach wspieranego przez Unię Europejską Korytarza Gazowego Północ - Południe pozwoli na pełną integrację infrastruktury przesyłowej w tej części Europy.

Fot. Fotolia

Operator gazowego systemu przesyłowego Gaz-System ogłosiła publiczne postępowania przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowej dla trzech kluczowych projektów inwestycyjnych związanych z budową połączeń międzysystemowych z krajami Unii Europejskiej. Trwa analiza zgłoszonych wniosków.

Pierwszym jest budowa międzysystemowego gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi - gazociąg Strachocina - granica RP - opracowanie dokumentacji projektowej.
W ramach tego postępowania wpłynęło 5 wniosków, które obecnie są weryfikowane pod względem merytorycznym i formalno-prawnym pod kątem ich zgodności z warunkami przetargowymi.

Celem projektu jest budowa nowego transgranicznego gazociągu, który połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Słowacji. Stronami projektu są Gaz-System i Eustream - operator słowackiego systemu przesyłowego. Budowa połączenia gazowego pomiędzy Polską a Słowacją stanowić będzie istotny element koncepcji budowy regionalnego Korytarza Gazowego Północ - Południe.

Drugim jest budowa gazociągu Kędzierzyn-Koźle - Granica RP (Polska - Czechy) wraz z tłocznią i stacją pomiarową - opracowanie dokumentacji projektowej wraz z nadzorem autorskim.

W ramach tego postępowania wpłynęło 6 wniosków, które także są obecnie weryfikowane pod względem merytorycznym i formalno-prawnym pod kątem ich zgodności z warunkami przetargowymi.

Gaz-System. wspólnie z czeskim operatorem systemu przesyłowego NET4GAS s.r.o, realizuje projekt polegający na zwiększeniu zdolności przesyłowej połączenia międzysystemowego Polska - Czechy. Dwukierunkowe połączenie systemowe pomiędzy Polską a Czechami jest częścią Korytarza Gazowego Północ-Południe.

Trzecim kluczowym projektem jest budowa międzysystemowego gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi - gazociąg Rembelszczyzna - granica RP.

Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu upływa 23 grudnia 2014 r. Celem projektu jest budowa nowego transgranicznego gazociągu, który połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy. Stronami projektu są Gaz-System i Amber Grid AB – operator litewskiego systemu przesyłowego.

Decyzją Komisji Europejskiej z października 2013 roku połączenia międzysystemowe z Czechami, Słowacją i Litwą otrzymały także status projektów o znaczeniu wspólnotowym. Przyznanie statusu PCI oznacza objęcie projektów najlepszymi praktykami w ramach procesu wydawania pozwoleń, w zakresie określonym w Rozporządzeniu (UE) 347/2013.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP