Co Unia robi, by Europie nie groził brak gazu i ropy

Co Unia robi, by Europie nie groził brak gazu i ropy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unia Europejska bliska jest wypracowania kompleksowej polityki zarządzania „zależnością energetyczną”. Jest ona rozwinięciem stwierdzenia, że kraje członkowskie nie mogą zmniejszyć uzależnienia od zewnętrznych źródeł energii, szczególnie gazu i ropy naftowej.

W dotychczasowej polityce energetycznej UE dominowały sprawy zrównoważonego rozwoju, co znalazło wyraz m.in. w przyjęciu pakietu klimatycznego, zasady rozwoju gospodarczego bez wzrostu emisji CO2, poprawy efektywności energetycznej, itp. Rozszerzenie UE o 12 krajów, które w większości wniosły bagaż wysokiego uzależnienia energetycznego od jednego źródła, wymusiło przyjęcie trzeciego filaru w polityce energetycznej, gdzie zwraca się uwagę m.in. na konieczność poprawy bezpieczeństwa dostaw surowców. Jednak najnowsze doświadczenia, w tym przerwa w styczniu br. w dostawach gazu (po raz pierwszy w historii stosunków EWG – Rosja), przyspieszyły dyskusję i działania nad poprawą bezpieczeństwa energetycznego, mówi przedstawiciel polskiej delegatury Komisji Europejskiej. Podjęto decyzje o finansowaniu ze środków UE infrastruktury sprzyjającej dywersyfikacji dostaw i przesyłu ropy i gazu, np. gazociągu Nabucco, rurociągu Posejdon, instalacji do odbioru gazu skroplonego, itp. (wsparcia nie otrzyma gazociąg North Stream, ponieważ nie spełnia warunku). Elementem tej polityki jest traktat karty energetycznej, która określa prawa i obowiązki krajów tranzytowych gazu i ropy, a która jest elementem programu Partnerstwo Wschodnie, zapoczątkowanego działaniami dyplomacji polskiej i szwedzkiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co Unia robi, by Europie nie groził brak gazu i ropy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!