Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Co z gazem ze Świnoujścia?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
23-08-2013 07:16
Co z gazem ze Świnoujścia?
fot. Polskie LNG

Zbliża się termin uruchomienia terminala LNG w Świnoujściu. Ile może kosztować gaz przyjmowany przez obiekt, jak kształtowane są ceny gazu. Czy to się opłaci mówi portalowi wnp.pl prezes spółki Polskie LNG Rafał Wardziński.

Czy nie obawiacie się państwo, że LNG będzie zbyt drogie i nie znajdzie nabywców? Po Fukushimie, w przeliczeniu 1000 m3 gazu, LNG kosztowało 800 USD (dostawy do Japonii).
- Realia po tsunami i trzęsieniach ziemi w Japonii były szczególne i nie można ich rozpatrywać w kategoriach typowego działania rynku LNG. Konieczność wyłączenia elektrowni jądrowych spowodowała niespotykany wzrost zapotrzebowania na gaz ziemny, stąd gwałtowny wzrost cen dostaw w kierunku azjatyckim. Należy również mieć na uwadze, że Japonia nie posiada własnej produkcji gazu ziemnego i cały wolumen jest importowany w formie LNG, dlatego ceny w Japonii zawsze są najwyższe. W tej sytuacji wyższe ceny wynikały więc zarówno z braku alternatywy dla gazu, ale także z rodzaju umów, które musiały być zrealizowane w bardzo krótkim okresie, często bez wyczerpujących negocjacji. Nie ma zagrożenia, że nie będzie chętnych na LNG - to paliwo atrakcyjne cenowo, o dużym potencjalne wzrostu.

Jakie są długoterminowe prognozy cen LNG – czy na ich podstawie tworzone są ceny dla polskich odbiorców?

- Rynek skroplonego gazu ziemnego charakteryzuje się dużą dynamiką, dlatego brakuje dzisiaj wyczerpujących prognoz cen w dłuższej perspektywie. Od kilku lat mamy jednak do czynienia ze sporym regionalnym zróżnicowaniem i spadkiem cen LNG. To z powodu rosnącej podaży skroplonego gazu na świecie, jak i okresowego zmniejszenia zapotrzebowania wynikającego ze spowolnienia europejskich gospodarek. Należy mieć na uwadze, że jest wielu eksporterów LNG, do tego funkcjonują niemal na wszystkich kontynentach - taka konkurencja daje możliwość w negocjowaniu cen zarówno dla kontraktów długoterminowych, jak i transakcji spotowych. Co nie mniej ważne, producentów wiąż przybywa – niedługo mogą dołączyć do nich Australia, a także Stany Zjednoczone, które będą skraplać i wysyłać w świat swój gaz łupkowy. Ceny dla polskich odbiorców będą tworzone dokładnie tak samo jak dla wszystkich innych odbiorców LNG w Europie i będą zależeć od specyfiki zawartego kontraktu i wynegocjowanej formuły cenowej.

Jak można zagwarantować niższe ceny LNG?

- Ceny LNG na świecie zależne są bezpośrednio od poziomu zapotrzebowania na gaz ziemny. W ostatnich latach rośnie zużycie gazu w ujęciu globalnym. Jednocześnie rośnie wydobycie i produkcja LNG. Bałtycki terminal LNG w Świnoujściu ma szansę stać się znaczącym punktem wejścia do systemów przesyłowych w tej części Europy, a co za tym idzie wraz ze wzrostem zainteresowania terminalem i wzrostem regazyfikowanego wolumenu, może mieć znaczący wpływ na kształtowanie cen gazu ziemnego w regionie.

KOMENTARZE (14)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP