XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Coraz bliżej gazoportu w Świnoujściu

Coraz bliżej gazoportu w Świnoujściu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedstawiono stan prac przygotowujących do budowy gazoportu w Świnoujściu. Jak poinformował Robert Kwiatkowski, przedstawiciel Operatora Gazociągów Przesyłowych Gazsystem, rozważane są cztery podstawowe warianty włączenia terminala skroplonego gazu (LNG) do krajowego systemu przesyłu gazu.

Jak wyjaśnił, warianty te uwzględniają cztery możliwe do realizacji przebiegu trasy gazociągu Świnoujście-Szczecin, prowadzącego bezpośrednio z terminala, aż do ogólnej sieci przesyłowej. Tylko jeden wariant zakłada, że kilkudziesięciokilometrowy gazociąg będzie biegł drogą lądową; pozostałe przewidują przecięcie Zalewu Szczecińskiego. W każdym z tych wariantów podłączenie do krajowego systemu następowałoby w rejonie Goleniowa.

- Nie ma jednak takiej możliwości, by ominąć obszary objęte ochroną przyrody w ramach programu "Natura 2000" - zaznaczył. Ostateczny wybór poprzedzą dokładne analizy - zapewnił Kwiatkowski.

Marcin Zamojski, reprezentujący PLNG poinformował, że podpisano już umowę z projektantem - kanadyjską firmą SNC-Lavalin - która w Polsce realizuje m.in. projekt bloku energetycznego dla elektrowni Pątnów II.

Dodał, że gotowe są wstępne założenia dla projektanta, uwzględniające kwestie ochrony przyrody, aspekt archeologiczny i geologiczny. - Będziemy jeszcze określać uwarunkowania techniczne, by były one zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i obszarem chronionym "Natura 2000" - wyjaśnił.

Jak powiedział Zamojski, plany na najbliższe półtora roku to przede wszystkim uzyskanie zgody i pozwolenia administracyjnego na budowę oraz wyłonienie w drodze przetargu generalnego wykonawcy inwestycji.

Na początku kwietnia spodziewana jest decyzja ministra infrastruktury dotyczącej wyrażenia zgody na zmianę granic portu w obrębie Świnoujścia - taką nadzieję ma dyrekcja szczecińskiego
Urzędu Morskiego, który jest odpowiedzialny za wybudowanie falochronu zewnętrznego przy terminalu. Powstanie w ten sposób także dodatkowo port zewnętrzny.

Janusz Pietrewicz z zarządu portu przypomniał, że port jest zobowiązany wybudować stanowisko dla gazowców - jednostek przywożących do Świnoujścia skroplony gaz. Wzdłuż falochronu
powstanie pomost i ok. 10 wysp cumowniczych. - Niewykluczone, że przy okazji powstanie jeszcze kilka dodatkowych stanowisk dla innych statków - ujawnił. Prace mają się zakończyć w czwartym kwartale 2011 roku.

O budowie terminala LNG w Świnoujściu zadecydował rząd PiS. Szacuje się, że budowa gazoportu pochłonie ok. 440 mln euro. Jego przepustowość osiągnie w I fazie realizacji projektu 2,5 mld m3, w II fazie 5 mld, w III fazie 7,5 mld m3. W I fazie zbudowane zostaną dwa zbiorniki na gaz po 160 tys. m3 pojemności każdy.

Roczne zapotrzebowanie Polski na gaz wynosi obecnie 14 mld m3. W 2011 r. do Świnoujścia powinny przypłynąć pierwsze dostawy LNG.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Coraz bliżej gazoportu w Świnoujściu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!