Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

CP Energia poprawia swoje wyniki

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
18-03-2011 08:00
CP Energia poprawia swoje wyniki

Zgodnie z założeniami CP Energii w roku 2010 systematycznie wzrastały przychody ze sprzedaży i po czterech kwartałach 2010 r. wyniosły one 72,3 mln zł, co oznacza 26 proc. wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Spółka notuje znaczną poprawę wyników finansowych.

W stosunku do 2009 r. CP Energia poprawiła również osiągane wyniki finansowe na wszystkich poziomach operacyjnych. Zysk brutto ze sprzedaży ukształtował się na poziomie 15,8 mln zł. Jest on o 25 proc. wyższy od zysku ze sprzedaży brutto wypracowanym w roku 2009. Pozytywnym aspektem jest również to, że zwiększając skalę działalności, spółka utrzymała marżę brutto na sprzedaży na dotychczasowym, 22-proc. poziomie.
Wymieniony w prognozie wynik na sprzedaży wyniósł ok. 0,5 mln zł, a po uwzględnieniu salda na pozostałej działalności operacyjnej oraz amortyzacji, EBITDA Grupy w 2010 r. miała wartość 4,7 mln zł.

Głównie za sprawą wyższych kosztów finansowych ponoszonych przez spółkę, wynik netto był niższy w stosunku do zeszłego roku, strata netto na koniec 2010 r. miała wartość minus 3,9 mln zł.

Jednym z najważniejszych wydarzeń ubiegłego roku było podpisanie przez ZAO Kriogaz, spółkę zależną CP Energii działającą na terenie Federacji Rosyjskiej, umowy z ZAO GasOil (spółką z Grupy Gazpromu) dotyczącej budowy fabryki LNG w Obwodzie Kaliningradzkim.

Jej przedmiotem jest budowa "pod klucz" fabryki skraplania gazu ziemnego o mocach produkcyjnych 3 tony LNG/h (21 tys. ton rocznie) wraz ze stacją tankowania pojazdów sprężonym gazem ziemnym (CNG). Wartość kontraktu wynosi 38,5 mln zł netto.

Efekty finansowe kontraktu są już częściowo zauważalne w wynikach roku 2010 - przychody Grupy z jego realizacji w minionym roku wyniosły ok. 6,6 mln zł. Kolejne przychody i zyski będą się pojawiały w 2011 r. w miarę postępu działań związanych z kontynuacją prac budowlano - montażowych.

- Przed nami rok 2011, który może okazać się przełomowy w historii CP Energii. Na początku roku rozpoczął się proces połączenia CP Energii ze spółką KRI SA. Już w ciągu najbliższych dwunastu mamy szansę stać się największym prywatnym dystrybutorem gazu ziemnego i LNG w Polsce. Skokowo zwiększymy sprzedaż i skalę działalności oraz ustabilizujemy wyniki i przepływy pieniężne. Poprawi się również struktura długu, pozycja gotówkowa i zmniejszą się koszty finansowe, co znajdzie odbicie w prezentowanych wynikach - powiedział Michał Swół, wiceprezes CP Energii.

- Same oszczędności kosztów stałych połączonych podmiotów oceniamy na kilka milionów złotych rocznie. Uzyskamy łatwiejszy dostęp do źródeł finansowania realizowanych i planowanych inwestycji. Nie bez znaczenia jest fakt, że dominującymi akcjonariuszami CP Energii staną się prestiżowe fundusze brytyjskie, zajmujące się wyszukiwaniem i nabywaniem atrakcyjnych spółek sektora ropy i gazu oraz prowadzeniem działań ukierunkowanych na wzrost ich wartości - dodaje Swół.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP