Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

CP Energia wybudowała dla Koenergii dwie stacje regazyfikacji LNG

Autor: wnp.pl (Marek Klimek)
29-06-2009 18:03
CP Energia wybudowała dla Koenergii dwie stacje regazyfikacji LNG

29 czerwca 2009 roku weszła w życie umowa zbycia dwóch stacji regazyfikacji na rzecz firmy Koenergia Sp. z o.o.

Transakcja dotyczy zbycia przez spółkę zależną CP Energii, Energię Słupca Sp. z o.o., dwóch stacji regazyfikacji za łączną kwotę 3,8 mln zł. Współpraca z Koenergią będzie kontynuowana w zakresie dostaw LNG, które będą realizowane z nowej fabryki CP Energii - spółki Krioton.
Instalacje będące przedmiotem transakcji zostały zbudowane jesienią roku 2008 na zlecenie spółki Koenergia, która dotychczas dzierżawiła je i wykorzystywała w prowadzonej przez siebie działalności dystrybucyjnej. Przed kilkoma miesiącami Koenergia jako inwestor branżowy wyraziła chęć nabycia eksploatowanych przez siebie instalacji.

„Współpraca z firmą Koenergia dała nam wiele powodów do satysfakcji – powiedział Marcin Buczkowski, prezes CP Energia. - Sprzedaż stacji daje nam możliwość wcześniejszego zrealizowania marży z tytułu ich wybudowania, a ponadto po uruchomieniu fabryki Krioton, jako dostawca gazu LNG będziemy realizować interesującą marżę dystrybucyjną w oparciu o obowiązujące taryfy gazowe.”

Zrealizowanie niniejszej transakcji znacząco przyczyni się do poprawy struktury finansowania Grupy CP Energia oraz spowoduje zwiększenie wyniku finansowego bieżącego kwartału o 215 tys. zł.

Grupa Kapitałowa CP Energia poprzez spółkę zależną Energia Słupca realizuje budowę stacji regazyfikacji LNG wraz z towarzyszącą im infrastrukturą magazynową. Stacje regazyfikacji są niezbędnym elementem sieci gazowych działających w oparciu o skroplony gaz ziemny.

CP Energia S.A. została założona w roku 2005. To jedyny prywatny importer gazu z Federacji Rosyjskiej. Bezpośrednio lub poprzez spółki zależne dysponuje własnymi sieciami gazowymi, instalacjami do magazynowania i regazyfikacji gazu LNG oraz flotą cystern kriogenicznych. Spółka posiada koncesję na obrót i dystrybucję paliw gazowych w Polsce oraz na obrót gazem ziemnym z zagranicą.

CP Energia S.A. posiada ponad 300 km sieci gazowych wysokiego i średniego ciśnienia. Dalsze 179 km jest na etapie budowy i projektowania.
Na początku 2007 r. CP Energia rozpoczęła realizację programu zwiększenia mocy produkcyjnych LNG na terenie Federacji Rosyjskiej poprzez spółkę zależną ZAO Kriogaz, tamtejszego lidera technologii LNG. Obecnie, w Rosji działa pierwsza należąca do Grupy CP Energia prywatna fabryka skraplania gazu ziemnego, o wydajności 9,5 mln m3.

Jednocześnie Grupa CP dąży do zwiększenia mocy produkcyjnych LNG na terenie naszego kraju. W województwie wielkopolskim powstaje budowana jest największa w Polsce, i jedna z największych w Europie, fabryka LNG w Polsce o zdolnościach produkcyjnych ok. 46 mln m3. Inwestycja jest na etapie rozruchu technologicznego.


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP