Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

CP Energia zwiększa import gazu z Rosji

Autor: wnp.pl (AH)
30-03-2010 18:50

Spółka CP Energia podpisała 29 marca aneks do umowy z OOO Gazprom Exportem na zakup skroplonego gazu ziemnego (LNG). Wartość tegorocznego aneksu jest niemal trzykrotnie większa od zeszłorocznego kon-traktu.

CP Energia jest jedyną prywatną polską firmą importującą gaz z terenu Federacji Rosyjskiej. Od zeszłego roku jest także jedyną polską firmą sektora gazowego, która rozlicza się z rosyjskim koncernem w rosyjskiej walucie. Podpisany 29 marca aneks do umowy jest kontynuacją współpracy, która rozpoczęła się jeszcze w roku 2006.
Przedmiotem kontraktu jest dostarczanie spółce CP Energia skroplonego gazu ziemnego (LNG). Cena za gaz ustalana będzie co miesiąc w aneksach będących integralną częścią umowy. Szacowana wartość aneksu wynosi 120 milionów rosyjskich rubli, co stanowi 11.724.000,00 zł według średniego kursu NBP z dnia podpisania umowy. Umowa została zawarta na okres do 31 marca 2011 r. Szacunkowa wartość umowy podpisanej w kwietniu ubiegłego roku to 40 milionów rosyjskich rubli, co stanowiło 4.200.000 zł.

- Zwiększenie wartości kontraktu to dowód coraz większego zainteresowania, jakim cieszy się nasza oferta wśród zakładów przemysłowych. Znajduje to odzwierciedlenie w liczbie podpisywanych kontraktów. Zainteresowanie to, w dużej mierze wynika z korzystnej dla firm gazowniczych relacji ceny ropy i produktów ropopochodnych do ceny gazu. Przejście na gaz ziemny daje przedsiębiorcom kilkunastoprocentowe oszczędności – powiedział Marcin Buczkowski, Prezes CP Energia. – Od końca roku 2009 znacząco zwiększa się ilość gazu sprzedawanego w Polsce północno-wschodniej, co skutkuje zwiększeniem liczby transportów gazu LNG Z Rosji.

Grupa CP Energia realizuje dostawy także dla klientów zlokalizowanych poza granicami Pol-ski. W marcu 2010 roku ZAO Kriogaz, spółka CP Energii działająca na terenie Federacji Rosyjskiej, rozpoczęła dostawy LNG do Finlandii. Od listopada 2008 roku skroplony gaz ziemny dostarczany jest do odbiorców w Niemczech.

Umowa z OOO Gazprom Export jest ważnym elementem dywersyfikacji źródeł gazu LNG wykorzystywanego przez CP Energię. Jednym z głównych celów spółki jest gazyfikacja, północno-wschodniej Polski. Gaz pozyskiwany z Rosji, ze względu na bliskość geograficzną i co za tym idzie niższe koszty transportu jest szczególnie atrakcyjny dla klientów zlokalizowanych w tym regionie.

Z punktu widzenia realizowanej przez Grupę strategii rozwoju, kluczowe jest zapewnienie pewnych źródeł dostaw skroplonego gazu ziemnego. CP Energia uczyniła to już wcześniej podpisując umowę z oddziałem PGNiG w Odolanowie dotyczącą zakupu gazu LNG w ilości wystarczającej do zaspokojenia potrzeb swych krajowych klientów oraz pozwalającej na prowadzenie rozmów z kolejnymi, potencjalnymi odbiorcami gazu. Ponadto Grupa pod-pisała także kontrakty handlowe gwarantujące dostawy LNG pochodzącego z fabryki Krioton w Wielkopolsce, która zasilana jest z polskich złóż gazu ziemnego.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP