Cypr zamierza wydobywać gaz na Morzu Śródziemnym

Cypr zamierza wydobywać gaz na Morzu Śródziemnym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mimo ostrego sprzeciwu Turcji Cypr potwierdza plany wydobycia gazu na Morzu Śródziemnym, a na forum europejskim dąży do zdyskredytowania tureckich roszczeń do złóż. Ankara uważa ich eksplorację przez Cypr za nielegalną i wysyła tam własne statki.

Tłem najnowszego sporu jest zadawniony konflikt między Turcją a Cyprem, który od 1974 roku jest podzielony: jedną trzecią wyspy zajmuje uznawana jedynie przez Ankarę samozwańcza Turecka Republika Cypru Północnego. Tureckie władze argumentują, że wszelkie zasoby naturalne wyspy należą do obu społeczności: greckiej i tureckiej.

- Przez ostatnie dwa miesiące (Turcja) przysłała w sumie trzy statki do prowadzenia badań w naszej wyłącznej strefie ekonomicznej. To jeden z przykładów nielegalnych działań prowadzonych przez Turcję - powiedziała polskim dziennikarzom minister spraw zagranicznych Erato Kozakou Markullis.

Forsując eksploatację złóż, Cypr chce podkreślić swoje prawa do strefy ekonomicznej, której granice uzgodnił już z innymi sąsiadami, ale nie z Turcją. Dlatego w ub. tygodniu rząd potwierdził, że wyda licencje na eksplorację kolejnych złóż, a prezydent Demetris Christifias odwiedził jedyną dotąd wieżę wiertniczą uruchomioną we wrześniu przez amerykański koncern Noble na polu nr 12, ok. 180 kilometrów na południe od wyspy.

W połowie grudnia ma być znana dokładna wielkość zasobów na tym polu, zwanym Afrodyta. Wstępnie szacuje się je na 85-255 mld m sześc. Kolejne kilka miesięcy zajmie zbadanie jakości złoża i kosztów wydobycia. Jeśli dojdzie do eksploatacji, to uzależniony obecnie od importu surowców energetycznych Cypr stałby się samowystarczalny. Potrzeby kraju, którego ludność nie przekracza milion mieszkańców, wynoszą miliard metrów sześciennych rocznie. Rząd zapowiada, że reszta byłaby eksportowana do Europy - jeszcze nie wiadomo, czy gazociągiem, czy przez terminal LNG.

Minister Kozakou Markullis przedstawia pomysł eksploatacji złóż jako projekt europejski. Jej zdaniem, łącznie zasoby w strefach Cypru, Izraela, Egiptu i Libanu mają wielkość 3,7 bln m sześc. "To ogromna ilość, która może w przyszłości służyć potrzebom Europy. Mam nadzieję, że nasi partnerzy będą na to patrzeć jak na projekt, który odpowiada na potrzeby bezpieczeństwa energetycznego Europy" - powiedziała. Cypr domaga się, by unijni przywódcy na szczycie 9 grudnia w Brukseli ostro potępili Turcję za jej próby powstrzymania wykorzystania złóż.

Minister zapewnia, że kolejny przetarg na eksplorację pozostałych 11 pól będzie otwarty dla wszystkich, ale eksperci nie mają wątpliwości, że licencję dostanie Gazprom. Cypr, tradycyjnie sprzyjający Rosji, właśnie dostał niskooprocentowaną pożyczkę od Moskwy w wys. 2,5 mld dol., która odsuwa od wyspiarskiego kraju widmo katastrofy finansowej.

- Korzyści i zyski (z eksploatacji) pójdą na rzecz ludności całego Cypru, przyczyniając się do dobrobytu i pokoju i będąc zachętą do zjednoczenia kraju - powiedziała Kozakou Markullis.

Turcji to nie przekonuje. Rząd w Ankarze nazwał działania władz w Nikozji "prowokacją", która łamie prawo międzynarodowe, gdyż Cypr forsuje plany bez porozumienia z tureckimi Cypryjczykami. W odpowiedzi turecka państwowa firma naftowa TPAO podpisała w ub. tygodniu z koncernem Shell umowę na poszukiwania złóż na Morzu Śródziemnym oraz w południowo-wschodniej Turcji.

Szefowa cypryjskiej dyplomacji powiedziała, że rząd Cypru "jest przygotowany na podjęcie kroków prawnych", gdyby Turcja usiłowała zawładnąć zasobami w cypryjskiej strefie ekonomicznej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cypr zamierza wydobywać gaz na Morzu Śródziemnym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!