Czy bać się gazowej potęgi Rosji?

Czy bać się gazowej potęgi Rosji?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przejęcie przez Rosję infrastruktury na Białorusi i Ukrainie nie wydaje się groźne, jeżeli Polska zadba o siebie, czyli o rozwój własnych zasobów gazu - mówi Grzegorz Pytel, ekspert w obszarze energetyki z Instytutu Sobieskiego.

Czy Rosja może być, jak planuje, mocarstwem uzyskującym swą pozycję dzięki surowcom?

Problemem Rosjan utrudniającym realizowanie polityki przy użyciu narzędzi energetycznych jest sieć rurociągów, które są coraz starsze i wymagają coraz więcej nakładów, aby je utrzymać w miarę dobrym stanie technicznym. Rosja nie ma pieniędzy na ich remonty. Może w przyszłości zainwestują w ich modernizacje chińskie firmy, bo właściwie są jedynymi, które mają wystarczająco dużo kapitału finansowego jak i siły roboczej, aby tego dokonać. To jest 148.000 km gazociągów wymagających modernizacji. Oznaczało to będzie porażkę rosyjskiej koncepcji mocarstwa walczącego o pozycję gazem.

Czemu służą ostatnie transakcje dzięki którym Rosjanie przejęli część rurociągów na Białorusi i Ukrainie. Rosja podpisała też układ graniczny z Norwegią dotyczący granicy morskiej?

To element porządkowania interesów. Przejęcie infrastruktury na Białorusi i Ukrainie nie wydaje się jednak groźne, jeżeli Polska zadba o siebie, czyli o rozwój własnych zasobów gazu. Ostatnia propozycja umowy Rosji z Norwegią w sprawie granicy potencjalnie otwiera obu krajom możliwości eksploatacji złóż ropy i gazu na Morzu Barentsa. Tylko, że jak pokazują doświadczenia amerykańskie, polski gaz łupkowy będzie zapewne sporo tańszy. Poza tym, w związku z kosztami CO2 w Europie, im więcej będzie rodzimej, bezpiecznej produkcji gazu w Polsce, tym bardziej nasza energetyka będzie mogła z niego korzystać czyniąc polską gospodarkę bardziej konkurencyjną

Gaz za flotę czarnomorską? Wydarzenie symboliczne czy groźba utraty niepodległości przez Ukrainę?

Jest to sytuacja, która ukazuje skuteczność i konsekwencje działania Rosji. W styczniu 2009 roku Rosja wywołała kryzys z Ukrainą, aby w samej już końcówce wysokich cen gazu uzyskać od Ukrainy cenę, której dzisiaj by nigdy nie uzyskała. Obecnie nawet po 30% „obniżce” ceny za przedłużenie dzierżawy portu rosyjskiej marynarki wojennej w Sewastopolu, Ukraina będzie i tak płaciła około dwa razy więcej niż wynosi cena gazu w Stanach Zjednoczonych. To pokazuje rujnujące konsekwencje uzależnienia od monopolisty. To pokazuje, że brak wolnego rynku dostaw gazu na Ukrainie, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, ma wręcz monstrualne koszta: w całościowym rachunku ekonomicznym Ukraina będzie Rosji dopłacać do ich dzierżawy Sewastopola. Bo nie miała za bardzo wyjścia. Ta sytuacja powinna uzmysłowić jeszcze wątpiącym na czym polega ekonomiczny zysk budowy terminala LNG w Świnoujściu i rozwój wydobycia własnego gazu według reguł wolnorynkowych.

Czy stoi za tym groźba utraty niepodległości przez Ukrainę jest pytaniem dla Ukraińców: zależy to bowiem, co pod pojęciem niepodległości rozumieją. A to nie zawsze jest takie oczywiste.

Rozmawiał: Marcin Matuzik

Czytaj też: Gaz łupkowy to szansa na zmianę sytuacji geopolitycznej
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy bać się gazowej potęgi Rosji?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!