Czy Francja otworzy furtkę do szukania gazu z łupków?

Czy Francja otworzy furtkę do szukania gazu z łupków?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Francuski senat może dopuścić "w celach naukowych" poszukiwanie gazu łupkowego z wykorzystaniem metody szczelinowania.

W środę do późnej nocy w senacie trwała debata nad projektem ustawy o ograniczeniach w poszukiwaniu i eksploatacji złóż gazu i ropy, zamkniętych w skałach łupkowych.

Trzy tygodnie temu Zgromadzenie Narodowe, niższa izba francuskiego parlamentu, postanowiła zakazać poszukiwania i eksploatacji złóż w łupkach, ale tylko przy wykorzystaniu metody szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wtryśnięciu mieszaniny wody z piaskiem i odrobiną chemikaliów w skały, aby uwolnić zawarty w nich gaz. Metodę tę opracowali amerykańscy gazownicy i pierwsi w świecie zaczęli od 2007 r. z sukcesem wydobywać gaz zamknięty w łupkach. Przeciwnicy tej metody twierdzą, że chemikalia używane przy szczelinowaniu mogą skazić wodę pitną. Gazownicy zaprzeczają.

W tym roku we Francji podniosła się fala protestów przeciwników łupków. Francuski rząd najpierw ogłosił moratorium na szukanie w łupkach do czerwca, kiedy miał być ogłoszony raport o ich wpływie na środowisko. Ale potem, nie czekając na raport, w kwietniu partia UMP prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego zgłosiła projekt ustawy zakazującej poszukiwań i eksploatacji gazu łupkowego.

We francuskim senacie doszło do kolejnego starcia o łupki. Senacka komisja gospodarki postanowiła utrzymać zakaz wykorzystania metody szczelinowania, czyniąc jednak wyjątek dla takich prac prowadzonych pod nadzorem rządu "w celach naukowych". - Czy na pewno możemy pozbawić się szansy na gaz łupkowy, jeśli w jego poszukiwanie angażują się państwa, które trudno podejrzewać o lekceważenie ochrony środowiska? - pytał senator Michel Huel z UMP, wskazując np. na Skandynawię.

To nie przekonało oponentów. - Próbujecie wygasić protesty, ale nie uda się wam - ostrzegała senator Nicole Briq z Partii Socjalistycznej, która domagała się całkowitego zakazu.

Po kilkugodzinnej debacie francuski senat odrzucił poprawki zakazujące poszukiwania łupków, ale głosowanie nad całą ustawą przełożono.

Oliwy do ognia dolały doniesienia z Wielkiej Brytanii, gdzie tuż przed rozpoczęciem sesji francuskiego senatu firma Cuadrilla ogłosiła, że na kilka tygodni wstrzymuje szczelinowanie, by sprawdzić, czy nie wywołuje wstrząsów sejsmicznych. Według brytyjskich służb geologicznych BGS w rejonie prac Cuadrilla od kwietnia doszło do dwóch niewielkich wstrząsów sejsmicznych.

Tydzień temu komisja Izby Gmin, niższej izby brytyjskiego parlamentu, po półrocznych pracach uznała, iż eksploatacja łupków nie zagraża środowisku, jeśli jest prawidłowo prowadzona. Według amerykańskich szacunków Wielka Brytania może mieć 150 mld m sześc. gazu łupkowego, co odpowiada półtorarocznemu zużyciu w tym kraju. Francja w łupkach może mieć ponad 5 bln m sześc. gazu, co odpowiada zużyciu w tym kraju przez ponad 100 lat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy Francja otworzy furtkę do szukania gazu z łupków?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!