Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy łupkowa specustawa jest konieczna?

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
18-11-2011 17:13
Czy łupkowa specustawa jest konieczna?
fot. PTWP

W swoim expose premier Donald Tusk zapowiedział podniesienie podatków od wydobywanego w przyszłości w Polsce gazu łupkowego. – Chcemy, aby opodatkowanie kopalin było stałym źródłem dochodu. Dotyczy to też opodatkowania gazu łupkowego – powiedział. Czy oznacza to konieczność dalszych zmian w prawie?

Jeszcze do niedawna premier Tusk i przedstawiciele rządu zapewniali, że nie ma potrzeby wprowadzania w trybie specustawy regulacji obejmujących kwestie związane z wydobyciem gazu łupkowego, a w szczególności jego opodatkowania. Czy słowa z expose oznaczają zmianę polityki rządu w tej sprawie?
Niekoniecznie. – Zwiększenie przychodów do budżetu z tytułu wydobycia gazu łupkowego nie wymaga zmian w ustawie – mówi portalowi wnp.pl Maciej Jóźwiak, adwokat z kancelarii Wierzbowski Eversheds. Jego zdaniem z powodzeniem można ten sam cel osiągnąć poprzez zapisy o stawkach wynagrodzenia z tytułu użytkowania górniczego, które zwierane są osobno dla każdej koncesji.

- W momencie podpisywania takiej umowy rząd ma już świadomość dokładnych wielkości gazu znajdujących się na obszarze danej koncesji. Nic więc nie stoi na przeszkodzie aby dopiero na tym etapie ustalać jakie przychody będą satysfakcjonujące i rozłożyć je na cały okres obowiązywania koncesji – mówi prawnik. Jego zdaniem uregulowanie tego na poziomie ustawy może wywołać efekt odstraszający, szczególnie w przypadku wprowadzenia tak wysokich stawek, jak proponuje to w swoim projekcie Prawo i Sprawiedliwość (minimum 40 proc. wartości sprzedaży wydobytego gazu – przyp.red.) – inwestorzy mogą przenieść się do krajów, gdzie regulacje będą dla nich korzystniejsze.

Zdaniem Macieja Jóźwiaka przyjęte w tym roku nowe Prawo górnicze nie rozwiązuje wszystkich problemów, jakie stoją w kontekście przyszłej eksploatacji gazu łupkowego, ale jest znacznie lepsze pod tym względem niż wcześniejsze rozwiązania. – Przykładem jest wprowadzenie zapisu mówiącego, iż wygaśnięcie koncesji nie powoduje wygaśnięcia umowy użytkowania górniczego, kwestie prawa do korzystania z informacji geologicznych czy uproszczenie procedur koncesyjnych – wymienia.

Uchwalone w czerwcu nowe Prawno geologiczne i górnicze wchodzi w życie z początkiem przyszłego roku. Zdaniem ekspertów wniosków o pierwsze koncesje wydobywcze ze strony firm poszukujących obecnie gazu łupkowego należy się spodziewać najwcześniej w 2015 roku. Dopiero wówczas możliwe będzie oszacowanie potencjalnych zasobów gazu w oparciu o dane uzyskane z wykonanych odwiertów.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP