Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy PGNiG jest instytucją charytatywną?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
23-03-2014 14:59
Czy PGNiG jest instytucją charytatywną?
Fot. PTWP

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo musi odpowiednio przygotować się do funkcjonowania w warunkach zliberalizowanego rynku obrotu gazem, a z drugiej strony szukać sposobu, by pokryć straty związane z ujemną marżą na sprzedaży gazu - mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Zaprezentowane niedawno przez PGNiG wyniki za miniony rok okazały się niższe od oczekiwań analityków. Zysk, w stosunku do 2012 roku, spadł o 14 procent. Ważniejsze jednak od ogólnego wyniku finansowego jest to, jak kształtowały się przychody w poszczególnych segmentach.
- Porównując zyski i straty z rokiem 2012 pamiętajmy, że wówczas koncern zawarł porozumienie z Gazpromem, które zakończyło spór arbitrażowy. Ta obniżka cen surowca została już skonsumowana w nowych taryfach. W 2013 roku marża na sprzedaży gazu wysokometanowego wynosiła minus dwa procent. Optymista może powiedzieć, że to niewiele, zważywszy, że w poprzednich latach dochodziła nawet do minus trzynastu procent. Pesymista zauważy, że mamy jednak do czynienia z instytucją charytatywną, a nie z giełdową spółką, która powinna dążyć do maksymalizacji zysków - mówi Arendarski.

Obowiązujący system taryfowy, który powoduje konieczność sprzedawania gazu z ujemną marżą, bywa krytykowany przez wielu ekspertów. - W warunkach zliberalizowanego rynku obrotu gazem nie będzie miał racji bytu - jednak trzeba pamiętać, że wszelkie zmiany w tym obszarze nie mogą spowodować negatywnych skutków dla całej polskiej gospodarki. Myślę tu przede wszystkim o przemysłowych odbiorcach surowca. Zanim nastąpią reformy, PGNiG będzie musiało uwzględniać ujemną marżę w wynikach segmentu obrotu i magazynowania - o ile ceny gazu znacząco nie spadną, na co raczej liczyć nie należy - tłumaczy szef KIG.

Jego zdaniem: fakt, że erę łupkowego entuzjazmu mamy za sobą, a wpływ eksploatacji złóż gazu niekonwencjonalnego na polskie bezpieczeństwo energetyczne oceniamy coraz bardziej realnie, jest dla PGNiG szansą na inwestowanie w te obszary działalności, które gwarantują realne przychody.

- Warto zauważyć, że w latach 2012-2013 dziesięciokrotnie wzrosły przychody ze sprzedaży przez spółkę energii elektrycznej - do 1 mld zł. Ponad dwa razy wzrosła w tym samym okresie sprzedaż ropy naftowej, a to dzięki uruchomieniu produkcji z kopalni Lubiatów i z norweskiego złoża Skarv. Przychody ze sprzedaży ropy i kondensatu wzrosły w omawianym okresie o 118 procent. Koncern za jeden z priorytetów uznał zwiększenie wydobycia gazu ziemnego - i faktycznie, z roku na rok systematycznie ono rośnie - podkreśla Arendarski.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP