Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy URE blokując cenę gazu może ją mimo woli podnieść?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
30-12-2011 15:07
Czy URE blokując cenę gazu może ją mimo woli podnieść?
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

- Oczywistym jest, że Urząd Regulacji Energetyki swoim zachowaniem stara się dbać o interes odbiorców, ale można mieć wątpliwości, czy akurat troska w postaci braku akceptacji dla wyższej taryfy, w sytuacji gdy przyczyny wysokich cen gazu są poza samym PGNiG, nie przyniesie odwrotnych skutków - uważa Dariusz Olszewski, prezes firmy doradczej TDI Corporate Finance.

- Ponoszenie straty na sprzedaży gazu ma fatalny wpływ na łączne wyniki spółki, co z kolei może prowadzić do obniżenia ratingu PGNiG i oceny jej wiarygodności kredytowej przez instytucje finansowe. To zaś będzie skutkować co najmniej zwiększeniem kosztów finansowania, o ile nie ograniczeniem dostępu do finansowania. Wyższe koszty finansowe to w perspektywie znowu wyższa cena gazu, bo koszty te, jako uzasadnione, URE powinno zaakceptować. Oznacza to nie mniej nie więcej tyle, że będziemy mieli swego rodzaju paradoks: dzisiaj URE jedną decyzją nie zezwalającą na wyższe taryfy może spowodować wzrost kosztów PGNiG, który w przyszłości będzie musiał i tak uwzględnić w taryfie – ostrzega specjalista.
Zdaniem Olszewskiego obecny spór, przypomina nieco wcześniejszą sytuację w przypadku energii elektrycznej w taryfie G (czyli dla odbiorców indywidualnych).

- Ówcześnie URE podejmował decyzję w sprawie wniosków taryfowych w takich terminach, że nawet gdyby spółki obrotu zrobiły wszystko co możliwe, to i tak nie było szans, aby wprowadzić nową taryfę od 1 stycznia. W rezultacie firmy od razu traciły szansę na zwiększenie wpływów za cały kwartał nowego roku - wyjaśnia nasz rozmówca.

- Wyższy koszt finansowania to nie jedyny problem, bo niższy rating i gorsza wiarygodność finansowa to ryzyko w ogóle ograniczenia finansowania, a tym samym także ograniczenia możliwości inwestycyjnych - podkreśla Olszewski.

- PGNiG, które zamierza inwestować m.in. w dywersyfikację źródeł gazu, w tym w złoża gazu na Morzu Północnym oraz gazu łupkowego może nie być w stanie realizować tych projektów z powodu braku zdolności kredytowej do zaciągnięcia większych zobowiązań finansowych na realizację tych projektów. A w rzeczywistości właśnie dywersyfikacja, celem choćby częściowego uniezależnienie się od Gazpromu, który sprzedaje Polsce najdroższy gaz, jest kluczem dla długoterminowej możliwości obniżenia cen gazu – podkreśla prezes TDI Corporate Finance.

Jego zdaniem omawiana sytuacja jest ewidentnym dowodem na to, jak fatalne w skutkach jest wieloletnie zapóźnienie w dywersyfikacji źródeł gazu i wprowadzaniu mechanizmów rynkowych w sektorze gazowym, za co akurat większą odpowiedzialność ponoszą politycy niż samo PGNiG. Wychodzi, niestety na to, że to jedynie PGNiG ma być poszkodowane z tytułu tego opóźnienia. Tymczasem warto się zastanowić nad tym, czy to nie odbije się jeszcze wyższymi cenami w przyszłości - zastanawia się specjalista.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP