D. Lubera: do końca czerwca umowa ws. poszukiwań gazu łupkowego

D. Lubera: do końca czerwca umowa ws. poszukiwań gazu łupkowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W czwartek pięć firm: PGNiG, PGE, Tauron, KGHM i Enea - podpisało list intencyjny w sprawie wspólnych poszukiwań gazu łupkowego, umowa między spółkami ma być podpisana do końca czerwca - poinformował dziennikarzy prezes Taurona Dariusz Lubera.

"Daliśmy sobie czas do końca czerwca, abyśmy (...) zbudowali potencjalne projekcje, które pozwolą zawrzeć umowę, w oparciu o którą rozpoczniemy pierwsze działania (poszukiwania gazu łupkowego)" - powiedział.

Czytaj też: Orlen: partnerzy do łupków czekają na regulacje prawne

Na pytanie, czy firmy powołają spółkę celową, powiedział, że "dzisiaj trudno przesądzać". "Prawdopodobnie pójdzie to w tym kierunku. Natomiast nie jestem w stanie dziś powiedzieć tego deklaratywnie, bo takich wspólnych decyzji jeszcze nie ma" - stwierdził.

Dodał, że udział w przedsięwzięciu tych pięciu firm będzie podobny. Podkreślił jednak, że zaangażowanie finansowe spółek będzie jeszcze omawiane. "List ma charakter niewiążący od strony zobowiązań finansowych" - zaznaczył.

Umowa będzie dotoczyła poszukiwań węglowodorów na koncesji Wejherowo, która należy do PGNiG. "Nie wyklucza się również prac na innych koncesjach" - podkreślił Lubera.

Wejherowo to jedna z 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków, jakie ma PGNiG. Prace tam PGNiG rozpoczął w 2010 r. Na odwiercie Lubocino-1 wykonano zabiegi szczelinowania, które potwierdziły występowanie znacznych pokładów gazu z łupków.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powodując pęknięcia w skałach wypycha gaz do góry.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla Exxon Mobil, Chevron, Marathon, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream.

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ponad 50 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż.

Czytaj też: Enea również chce szukać gazu łupkowego z PGNiG
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!