PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Daleko do opłacalności elektrowni gazowych

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
17-03-2014 05:39 |  aktualizacja: 17-03-2014 05:49
Daleko do opłacalności elektrowni gazowych
Fot. Fotolia

Wzrost cen energii elektrycznej, spadek cen gazu o ok. 35-45 proc. i trzykrotny wzrost cen CO2 - to trzy warunki opłacalności elektrowni gazowych. W lepszej sytuacji są elektrociepłownie gazowe, ale tylko jeśli mają zagwarantowany wysoki poziom wykorzystania oraz odbiór ciepła - mówi Jacek Libucha, dyrektor w firmie doradczej Boston Consulting Group.

W jakich krajach UE elektrownie gazowe zostały wyłączone lub zostały wybudowane, ale ich nie uruchomiono?
- W ostatnich latach największe problemy energetyka gazowa przeżywa w Niemczech oraz we Włoszech. Nie wliczając elektrociepłowni lub jednostek, które pracują na bezpośrednie potrzeby odbiorcy przemysłowego, większość jednostek systemowych praktycznie nie wchodziło do produkcji. Każda z elektrowni gazowych, zbudowanych w ostatnich 5-7 latach, generuje negatywny NPV - czyli żadna z tych inwestycji nie jest w stanie się zwrócić. Sytuacja ta dotyczy wszystkich graczy posiadających jednostki gazowe w Niemczech i we Włoszech.

Także w Polsce budowa elektrowni gazowych jest nieopłacalna, dlatego Tauron z KGHM zrezygnował z projektu w Blachowni. Ale co z elektrociepłowniami gazowymi: Tauron buduje taki blok w Stalowej Woli, Orlen we Włocławku, przygotowywane są kolejne podobne projekty...

- Z naszych analiz wynika, że w Polsce pozytywny rachunek biznesowy będą posiadać tylko te inwestycje w moce gazowe (elektrociepłownie), które mają zagwarantowany wysoki poziom wykorzystania oraz odbiór ciepła. Z tego powodu w najlepszej sytuacji są przede wszystkim projekty realizowane na potrzeby przemysłowe, jak np. Włocławek, które nie będą funkcjonować jako jednostki systemowe.

Tauron mówi, że blok w Stalowej Woli będzie opłacalny bez wsparcia. Czy tak rzeczywiście będzie, skoro ceny energii są niskie?

- Inwestycje w nowe elektrownie gazowe nie są opłacalne ze względu na to, że model rynku funkcjonujący w obecnej chwili w Polsce, jak i w większości krajów europejskich, opiera się na krańcowym koszcie zmiennym produkcji - innymi słowy, do ruchu w danej chwili wchodzą jednostki produkujące prąd najtaniej. Jednocześnie krzywa podaży energii elektrycznej (tzw. merit curve) w Polsce jest bardzo płaska i opiera się głownie o jednostki węglowe - co powoduje, że występuje zbyt mała różnica między cenami w dolinach i w szczytach. Drogie, ze względu na ceną paliwa, jednostki gazowe, mają szansę wchodzić do produkcji tylko w szczytach, lecz obecne poziomy cenowe nie są w stanie zrekompensować niskiego wykorzystania ich mocy.

Jaka musiałaby być kombinacja wzrostu cen energii, wzrostu cen CO2 i spadku cen gazu, żeby elektrownie gazowe były opłacalne?

- Warunki opłacalności elektrowni gazowych w Polsce to kombinacja kilku czynników - przede wszystkim wzrostu cen energii, wzrostu cen CO2 oraz spadku ceny gazu (co ważne w stosunku do ceny węgla, a nie jedynie w wartości absolutnej), ale także wzrostu popytu. Żadne z tych czynników nie ewoluują w chwili obecnej w takim kierunku, który sugerowałby zaistnienie warunków sprzyjających inwestycjom w moce gazowe. Z naszych szacunków wynika, że takie warunki dla gazowych mocy systemowych zaistniałyby (zakładając stałe ceny węgla na obecnym poziomie) np. przy jednoczesnym spadku ceny gazu o 35-45 proc. i trzykrotnym wzroście cen emisji CO2 z dzisiejszych, bardzo niskich, poziomów.

Rozmawiał: Dariusz CiepielaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP