XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Debata ws. Gazociągu Północnego może podzielić eurodeputowanych

Debata ws. Gazociągu Północnego może podzielić eurodeputowanych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sprawozdawca Marcin Libicki oczekuje, że jego raport uzyska poparcie większości Parlamentu Europejskiego.

Planowany Gazociąg Północny jest jednym z wielu gazowych projektów infrastrukturalnych niezbędnych do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania UE na gaz. Należy jednak dokładnie zbadać jego wpływ na środowisko naturalne, a nawet rozważyć inne możliwe trasy przebiegu gazociągu. Oto główne wnioski ze sprawozdania Marcina Libickiego, nad którym PE będzie debatował i głosował 8 lipca.

- Myślę, że w dyskusji pojawią się krytyczne głosy w sprawie raportu, ale w stonowanym tonie. Przewiduję, że w głosowaniu raport uzyska zdecydowane poparcie - powiedział Libicki w przeddzień debaty. - To nie jest raport wiążący, ale ma wymowę polityczną - przyznał.

Najdalej idący fragment raportu wzywa do powstrzymania budowy Gazociągu Północnego na dnie Bałtyku, jeśli na inwestycję nie zgodzą się wszystkie kraje przybrzeżne. Do tego zdania zgłoszono łagodzące poprawki.

Podczas głosowania nie będzie obowiązywać dyscyplina partyjna, deputowani raczej będą kierować się bardziej stanowiskiem narodowym w sprawie budzącego wiele kontrowersji projektu Nord Stream.

- Pewnie niemieccy socjaliści będą przeciw, jeśli nie przejdą łagodzące poprawki - przewidywał Libicki.

Gazociąg Północny to dwie nitki rurociągu łączącego Rosję i Niemcy, budowane przez spółkę Nord Stream, w której udziały mają Gazprom (51 proc.), BASF Wintershall (20 proc.), E.ON (20 proc.) oraz holenderska Gasunie (9 proc.). Łączna długość gazociągu to prawie 1200 km. Rurociąg będzie w stanie przetłoczyć 55 mld m3 gazu rocznie. Gazociąg ten jest jednym z projektów infrastrukturalnych wymienionych w unijnym programie budowy energetycznych sieci transeuropejskich (TEN-E), który ma zaspokoić przyszłe potrzeby energetyczne UE.

Jednak w sprawozdaniu, przyjętym już ogromną większością w Komisji Petycji PE, posłowie wzywają Komisję i państwa członkowskie do wykorzystania wszelkich przysługujących im środków prawnych w celu uniemożliwienia budowy Gazociągu Północnego na skalę zaproponowaną przez inwestora, gdyby ekspertyzy wskazywały na ryzyko spowodowania katastrofy ekologicznej w rejonie Morza Bałtyckiego.

Komisja Petycji PE zajęła się Gazociągiem Północnym z inicjatywy poznańskiego radnego Krzysztofa Mączkowskiego (PiS). Jego zdaniem rosyjsko-niemiecki gazociąg zagraża unikatowym i wrażliwym ekosystemom Morza Bałtyckiego, w tym liczącej zaledwie 600 osobników populacji morświnów. Analogiczną petycję z Litwy podpisało ponad 30 tys. osób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Debata ws. Gazociągu Północnego może podzielić eurodeputowanych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!