Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dla chemii gazociąg Bernau - Szczecin jak znalazł

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
03-11-2014 11:34
Dla chemii gazociąg Bernau - Szczecin jak znalazł
fot. Piotr Waniorek

Choć najwcześniej gazociąg łączący niemieckie Bernau z naszym Szczecinem może powstać za cztery lata, to już dziś wiadomo kto najbardziej by skorzystał z tej inwestycji. Wielkim wygranym byłaby polska chemia.

Polskie zakłady chemiczne mają duży problem z gazem. Nie jest to, co należy podkreślić wina zarządu, którejś ze spółek. Po prostu krajowa produkcja surowca na poziomie około 4 mld m3 jest zbyt mała aby pokryć zapotrzebowanie branży. Surowiec trzeba importować. W czasach PRL gaz kupowaliśmy tylko w ZSRR. To zaś spowodowało, że wciąż w naszym kraju brakuje alternatywnych szlaków dostaw „błękitnego paliwa”.
Obecnie ma to określone, niestety negatywne konsekwencje. Polska chemia jest uzależniona od gazu z Rosji. Tymczasem zwłaszcza w ostatnim czasie Gazprom traci na wiarygodności. Mniejsze od zlecanych dostawy powodują, że należy się zastanowić co dalej. Skoro bowiem nie można polegać na Rosjanach, trzeba szukać innych dostawców gazu.

Jednak aby móc je realizować konieczne jest posiadanie połączeń gazowych. Obecnie nie jest bowiem problemem kupić gaz ziemny w Antwerpii, czy Hamburgu. Co więcej zakupy mogą zostać zrobione po bardzo korzystnych cenach. Istnieje jednak problem z przesłaniem gazu do polski. Działające już interkonektory są zbyt małe. Stąd pomysł na nowy gazociąg.

Rurociąg Bernau – Szczecin miałby zdolność przesyłową 5 mld m3 gazu i powstałby stosunkowo niedaleko od Polic, a tam znajdują się zakłady chemiczne, które rocznie zużywają około 550 mln m3. Mogłyby być one naturalnym odbiorcom gazu z nowej rury. Pewnie nie byłaby w ten sposób pokrywana całość potrzeb, ale jakaś część tak. Czy to logiczny krok? Należy przypomnieć, że to Police były jednym z poszkodowanych, gdy PGNiG z powodu mrozów i bardzo dużego zapotrzebowania na gaz musiał ograniczyć dostawy do niektórych największych dostawców. Dla Polic problemy z gazem oznaczały wymierne straty.

Gazociąg łączący nasz system gazowy z niemieckim miałby także inna zaletę z punktu widzenia branży chemicznej. Pozwoliłby także na dokonywanie części zakupów w momentach gdy gaz na rynku jest tani – poza sezonem grzewczym. Jeśli nasza branża chemiczna miałaby odpowiednie zaplecze – raczej stokaże amoniaku niż podziemne magazyny gazu - także oznaczałoby to wymierne korzyści dla naszych chemicznych zakładów.

Oczywiście nie dla wszystkich budowa gazociągu byłaby korzystna. Z pewnością straciłby PGNiG. W tej chwili bowiem firma praktycznie jest monopolistą na krajowym rynku gazu. Otwarcie tak dużego gazociągu spowodowałoby z pewnością odpływ części klientów.
Z drugiej strony każda rura byłaby kolejnym argumentem w negocjacjach gazowych z Rosją.

Na koniec przypomnienie, bo pomysł budowy połączenia gazowego Bernau - Szczecin nie narodził się dzisiaj. Pierwsze dyskusje na ten temat miały miejsce na początku poprzedniej dekady. Wielkim zwolennikiem inwestycji, był nieżyjący już biznesmen Aleksander Gudzowaty. Jednak do budowy nie przystąpiono, a sam Gudzowaty zarzucał politykom plany budowy gazociągu.

Mimo pogłosek o próbie reaktywacji inwestycji dopiero dwa lata temu pojawiła się informacja, że projekt gazociągu został kupiony od Gudzowatego. Niedawno okazało się, że nowym właścicielem został Jan Kulczyk.

KOMENTARZE (9)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP