Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dlaczego gaz wciąż płynie przez Ukrainę?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
10-04-2014 13:32
Dlaczego gaz wciąż płynie przez Ukrainę?
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Według Gazpromu zadłużenie Ukrainy za odebrany gaz przekracza już 2,2 mld dolarów. Pomimo pogróżek Gazpromu, że wstrzyma dostawy, surowiec nadal płynie nad Dniepr. Co powoduje, że nie mamy wstrzymania dostaw?

- Rosjanie nie mogą przerwać dostaw gazu przez Ukrainę chociaż teoretycznie mają już wystarczającą przepustowość w alternatywnych szlakach. Rocznie przez Nord Stream może obecnie płynąć 55 mld m3, przez Jamał ok. 42 mld m3. Wolumen gazu słanego do Europy waha się wokół 130 mld m3. Bez wolumenu ukraińskiego to ok. 100 mld m3. Dopóki jednak nie dostaną zwolnienia z reguł antymonopolowych ograniczających dostęp do przepustowości kontynuacji Nord Stream na terenie Niemiec – OPAL – nie będą mogli wykorzystać pełnej mocy bałtyckiej rury. Dlatego też zatrzymanie dostaw na Ukrainę zablokowałoby możliwość ubiegania się w Brukseli o wyłączenie spod reżimu regulacji trzeciego pakietu energetycznego dla OPAL-u – tłumaczy Wojciech Jakóbik z Instytutu Jagiellońskiego.
Ale to nie jedyny powód.

- Przerwanie dostaw na Ukrainę musiałoby się wiązać ze spadkiem zaufania do Gazpromu ze strony klientów europejskich oraz – co coraz bardziej prawdopodobne – powrót do idei solidarności energetycznej i sukces pomysłów jak polska Unia Energetyczna. Podobny zwrot był obserwowany po wojnie gazowej w 2006 roku. Uderzenie w wizerunek Gazpromu mogłoby sprowokować Komisję Europejską do ujawnienia zgodnie z wiosennym terminem wniosków ze śledztwa antymonopolowego, co obecnie blokuje komisarz ds. konkurencji Joaquin Almunia w ramach szerszego dążenia do deeskalacji, a konkretnie dla utrzymania handlowych relacji z Rosjanami. Jeżeli Rosja wywróci stół negocjacji, KE może sięgnąć po wyniki śledztwa i inne narzędzia, które mogą zaszkodzić tradycyjnemu dostawcy – dodaje Jakóbik.

Co trzeba zrobić jeśli Europa pragnie uniezależnić się od rosyjskiego wpływu politycznego budowanego w oparciu o surowce energetyczne? Unia musi narzucić własne reguły gry.

I tak według eksperta Instytutu szybko powinny być upublicznione wyniki śledztwa antymonopolowego w sprawie Gazpromu. Na ich podstawie należy stworzyć
katalog dobrych praktyk w umowach gazowych dla krajów Europejskiej Wspólnoty Energetycznej, w tym Ukrainy. Katalog mógłby się stać także elementem proponowanej przez Polaków Unii Energetycznej.

- Konieczna jest implementacja zasad trzeciego pakietu energetycznego w krajach Unii Europejskiej, na Bałkanach, na Ukrainie i w Mołdawii powinna zostać zintensyfikowana. Należy kontynuować budowę interkonektorów ze stworzeniem koncepcji korytarza gazowego dla Ukrainy włącznie. Nadanie projektowi statusu europejskiego ułatwi jego finansowanie (Kijów jest bankrutem) oraz da osłonę polityczną – dodaje Jakóbik.

Rosja dostarcza niespełna trzecią część gazu zużywanego przez kraje unii Europejskiej. Jednak coraz bardziej widoczne są tendencje pokazujące, że gaz może być użyty jako broń w walce z krajami, które sprzeciwiają się polityce Moskwy. Najlepiej świadczą o tym ceny surowca uzależnione od politycznego widzimisię Moskwy, a nie od racji ekonomicznychSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP