Do 2021 inwestycje w krajowe projekty łupkowe wyniosą 14 mld zł

Do 2021 inwestycje w krajowe projekty łupkowe wyniosą 14 mld zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Organizacja Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego szacuje, że do 2021 roku firmy zainwestują w projekty łupkowe w Polsce ok. 14 mld zł. OPPPW wskazuje, że konieczne jest przyspieszenie prac, a do tego potrzeba m.in. jasnych procedur administracyjnych i regulacji prawnych.

"Przewidywana skala inwestycji w projekty łupkowe to 14 mld zł. Dla porównania w latach 2010-2013 były to 2 mld zł" - poinformował na konferencji Polski Gaz Ziemny 2020, organizowanej przez OPPPW, Kamlesh Parmar, prezes OPPPW i dyrektor generalny 3Legs Resources.

Jego zdaniem musi nastąpić przyspieszenie prac poszukiwawczych w Polsce.

Poinformował, że w ciągu ostatnich czterech lat w Pensylwanii na obszarze 16 tys. km kw. wykonano 1.607 otworów. Dla porównania w Polsce, na obszarze znacznie większym, ponad 87 tys. km kw., wykonano 49 odwiertów. Średnio wiercenie otworu w Polsce zajmuje 58 dni.

"Dążymy do tego, by czas ten skrócił się do 30 dni" - powiedział.

Przedstawiciele Organizacji uważają, że do przyspieszenia prac niezbędne są jasne i przejrzyste procedury administracyjne oraz regulacje prawne, a także współpraca ze strony urzędników i społeczności lokalnych.

"By rozpocząć wiercenie, musimy uzyskać szereg zezwoleń. Oczekiwanie na zezwolenie trwa średnio ok. 8 miesięcy" - poinformował Parmar.

"To, na jakim etapie jest obecnie projekt ustawy węglowodorowej, również nie przekonuje inwestorów do działania w tym biznesie. To trwa już parę lat. Przy czym przemysł przedstawił swoje uwagi do projektu. (...) Chcielibyśmy mieć szybko jasność, w jakich warunkach funkcjonujemy, by móc iść dalej" - dodał.

Rafał Miland z departamentu geologii i koncesji geologicznych resortu środowiska poinformował w odpowiedzi, że w piątek komisja prawnicza nada kształt prawny projektowi zmian w Prawie geologicznym i górniczym i po tygodniu będzie on gotowy do przedstawienia na Radzie Ministrów.

Zgodnie z decyzją Komitetu Stałego Rady Ministrów, pod obrady rządu trafią dwie propozycje - ministerstwa skarbu i ministerstwa środowiska. Różnią je kwestie związane z Narodowym Operatorem Kopalin Energetycznych.

"Wybór wersji pozostanie do decyzji rządu" - poinformował Miland.

Przekonywał, że projekt ustawy zaproponowany przez ministerstwo środowiska zawiera wiele ułatwień dla przedsiębiorców w uzyskiwaniu koncesji. Przypomniał, że w miejsce obecnych trzech koncesji pojawiłaby się jedna. Dodał, że proponowana jedna koncesja rozpoznawczo-wydobywcza, pozwoli szybciej przejść z etapu rozpoznawania złoża do jego eksploatacji.

Miland zwrócił uwagę, że resort zaproponował także ułatwienia w procedurach środowiskowych. "Dzisiaj, jeżeli wymagana jest decyzja środowiskowego uwarunkowania to trzeba ją uzyskać praktycznie przed uzyskaniem koncesji na rozpoznawanie. Proponujemy, aby decyzja była uzyskiwana tylko w przypadku przechodzenia do fazy wiercenia i w ograniczonym obszarze (koncesji - PAP)" - powiedział.

Miland przypomniał, że obowiązująca od sierpnia nowela rozporządzenie ministra środowiska ws. przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, ułatwia poszukiwanie gazu ze złóż niekonwencjonalnych.

W rozporządzeniu zwiększono m.in. dopuszczalną głębokość otworów wiertniczych wykonywanych dla rozpoznania lub poszukiwania złóż kopalin - z 1 do 5 km, bez konieczności uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (tzw. OOŚ). Taki otwór musi się jednak znajdować poza obszarami wrażliwymi, np. objętymi różnymi formami ochrony przyrody.

Jacek Wróblewski, członek zarządu OPPPW i dyrektor ds. rozwoju BNK Polska, poinformował, że firmy poszukujące łupków, poza ryzykiem geologicznym i regulacyjnym, zmagają się z problemem ekonomicznej opłacalności prowadzonych projektów.

"Zasadnicze jest pytanie o ceny gazu w Europie w momencie, gdy przystąpimy do zagospodarowania złóż. Przy obecnych cenach gazu powinniśmy mieć zagwarantowaną zyskowność. Nie wiadomo natomiast co będzie, jak ceny spadną" - powiedział Wróblewski.

OPPPW zrzesza przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie poszukiwania i wydobycia węglowodorów w Polsce. Liczy trzynastu członków i pięciu obserwatorów. Do członków Organizacji należy 87 proc. wydanych w Polsce koncesji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Do 2021 inwestycje w krajowe projekty łupkowe wyniosą 14 mld zł

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!