Dobre informacje w sprawie goazociągu Polska-Słowacja

Dobre informacje w sprawie goazociągu Polska-Słowacja
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Operatorzy systemów przesyłowych gazu z Polski i Słowacji podpisali umowę o realizacji projektu gazowego interkonektora Polska - Słowacja. Na jej podstawie obie spółki podjęły pozytywne decyzje inwestycyjne.

  • Gazociąg pomiędzy Polską i Słowacją ma strategiczne znaczenie dla obu krajów.
  • Prace budowalne powinny rozpocząć się w drugiej połowie obecnego roku.

    Operatorzy - polski Gaz-System i słowacki Eustream - poinformowali w poniedziałek, że na podstawie umowy "Connection Agreement" podjęli pozytywną decyzję inwestycyjną dotyczącą realizacji gazowego połączenia międzysystemowego Polska - Słowacja. Inwestycja ma status PCI - priorytetowego projektu UE.

    Jak podkreślono, połączenie to stanowi istotny element gazowego korytarza Północ - Południe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej i przyczyni się do zwiększenia regionalnego bezpieczeństwa dostaw oraz integracji rynków gazu w regionie. Nowe połączenie pozwoli na dywersyfikację źródeł gazu dla całej Europy Środkowo-Wschodniej poprzez stworzenie brakującego połączenia między polskim i słowackim systemami przesyłu gazu.

- Pozytywna decyzja inwestycyjna potwierdza zaangażowanie obu operatorów w działania na rzecz osiągnięcia najważniejszych celów unijnej polityki energetycznej - podkreślił prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień. Zdaniem szefa Eustreamu Ratislava Nukovicia, to dobra wiadomość dla odbiorców gazu ziemnego na Słowacji, w Polsce i regionie. - Budowa tego interkonektora gazowego zwiększy regionalne bezpieczeństwo energetyczne i stworzy nowe możliwości handlu gazem ziemnym z korzyścią dla klientów europejskich - podkreślił Nuković.

Jak podkreślili obydwaj operatorzy, dzięki budowie interkonektora kraje regionu uzyskają bezpośredni dostęp do nowych źródeł dostaw gazu z kierunku północnego, takich jak terminale LNG na Morzu Bałtyckim: w Świnoujściu i w litewskiej Kłajpedzie, dzięki planowanemu gazociągowi GIPL (Polska-Litwa). Równocześnie dostępne staną się w całym regionie dostawy z kierunku południowego - przez połączenie międzysystemowe Słowacja - Węgry oraz planowany gazociąg Eastring. Wszystko to ma pozwolić na poprawę efektywności rynków gazu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Prace budowlane powinny się rozpocząć w II połowie 2018 r. i będą prowadzone do końca 2021 r.

W grudniu 2017 r. Unijna Agencja Wykonawcza ds. Innowacyjności i Sieci (INEA) podpisała z Gaz-Systemem i Eustreamem umowę na dofinansowanie w wysokości 107,7 mln euro w ramach instrumentu CEF (Connecting Europe Facility). Nowa gazowa magistrala będzie miała 165 km długości, z czego po polskiej stronie trzeba będzie zbudować 59 km, a po słowackiej 106 km. Rurą o średnicy 1000 mm będzie można tłoczyć gaz w obydwu kierunkach, jej maksymalna przepustowość wyniesie 5 mld m sześc. rocznie. Projekt obejmuje też budowę tłoczni gazu w polskiej Strachocinie, modyfikację tłoczni Velke Kapuszany na Słowacji i budowę stacji pomiarowej w pobliżu granicy polsko-słowackiej. 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dobre informacje w sprawie goazociągu Polska-Słowacja

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!