PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dobre wyniki finansowe PGNiG, ale problemy z marżą na sprzedaży gazu

Autor: wnp.pl (DM)
31-08-2011 08:27

Grupa Kapitałowa PGNiG zanotowała w pierwszym półroczu 1 mld zł zysku netto przy 7 proc. wzroście przychodów. Jedyne co martwi, to strata na sprzedaży gazu.

Zysk operacyjny segmentu Poszukiwanie i Wydobycie był w pierwszym półroczu br. wyższy o 107 mln zł w porównaniu do pierwszego półrocza 2010 roku na co wpływ miał przede wszystkim wzrost przychodów z tytułu sprzedaży usług geofizyczno - geologicznych oraz wiertniczych w związku z intensyfikacją poszukiwań gazu łupkowego na terytorium Polski.
Przychody ze sprzedaży tych usług w I półroczu i w II kwartale 2011 roku wzrosły o ponad 30 procent w porównaniu z analogicznymi okresami 2010 roku. Na poprawę zysku operacyjnego tego segmentu wpływ miała również znaczna poprawa rentowności sprzedaży ropy naftowej, dzięki wzrostowi jej notowań na rynkach światowych średnio o 43 proc.

Bardzo dobry wynik osiągnięty przez segment Poszukiwanie i Wydobycie ograniczył spadek zysku operacyjnego Grupy spowodowany pogorszeniem rentowności sprzedaży gazu wysokometanowego o 5 pkt. proc. Zysk operacyjny GK PGNiG wyniósł 1,1 mld zł w pierwszym półroczu 2011 roku.

W drugim kwartale 2011 roku przychody ze sprzedaży wzrosły o 8 proc do 4,5 mld zł. Strata operacyjna Grupy wyniosła 106 mln zł w porównaniu ze stratą na poziomie 25 mln zł w analogicznym okresie ub.r.. Strata netto była na poziomie 20 mln zł w porównaniu z 2 mln zł w drugim kwartale 2010 roku.

Bardzo wysoki koszt zakupu gazu w I półroczu bieżącego roku – przewyższający zeszłoroczny poziom o prawie 900 mln zł - w głównej mierze zaważył na wynikach finansowych Grupy w prezentowanym okresie. Rentowność sprzedaży gazu wysokometanowego spadła do minus 1 proc. w I półroczu 2011 roku.

Na spadek rentowności decydujący wpływ miał wzrost jednostkowych kosztów zakupu gazu z importu o 13 proc., spowodowany przede wszystkim utrzymującymi się wysoki cenami ropy naftowej na rynkach światowych (m.in. na skutek niestabilnej sytuacji w Afryce Północnej). Z tego względu wydłużenie procedur taryfowych oraz przesunięcie w czasie terminu wprowadzenia nowej taryfy oznaczało dla Grupy utratę marż na obrocie gazem ziemnym.

W samym II kwartale 2011 roku marża na sprzedaży gazu wysokometanowego była również ujemna i wyniosła minus 4 proc.

W I półroczu 2011 roku sprzedaż gazu wyniosła 7,6 mld m sześc., podobnie do analogicznego okresu 2010 roku, Istotne różnice obserwujemy jednak w wielkości wolumenu odbieranego gazu przez poszczególne grupy klientów. Sprzedaż gazu do klientów przemysłowych wzrosła w pierwszym półroczu 2011 roku o 4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. Największy przyrost sprzedaży gazu w tej grupie, 13 proc. był udziałem zakładów azotowych. Sprzedaż gazu do odbiorców indywidualnych w I półroczu 2011 roku spadła o 6 proc. głównie z powodu wyższych średnich temperatur powietrza w porównaniu do tego samego okresu 2010 roku.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP