PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dokąd zmierza Serinus?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
19-03-2016 08:36
Dokąd zmierza Serinus?
Fot. mat. pras. Serinus

Konieczność przeszacowania aktywów spowodowała, że Serinus miał w ubiegłym roku stratę. Jakie plany w związku z trudną sytuacją rynkową ma gazowo-naftowa spółka?

- Ze względu na sytuację na rynku surowców, celem spółki jest utrzymanie aktualnego poziomu produkcji przy jednoczesnym maksymalnym zredukowaniu wydatków. Budżet inwestycyjny jest elastycznie dostosowywany do zmian na rynku ropy – tłumaczy firma.
Po tym jak spółka sprzedała aktywa na Ukrainie, skupia się na działalności w Rumunii i Tunezji.

W Rumunii Serinus pracuje nad komercjalizacją odkrycia z odwiertu Moftinu-1001. Zarząd jest w trakcie dopracowywania programu wierceń i rozpoczął przygotowywanie projektu niezbędnej infrastruktury naziemnej. W związku z oczekiwaniem na wymagane pozwolenia i atesty, prace wiertnicze oraz budowa mogą rozpocząć się w połowie 2016 roku. Serinus aktywnie pracuje nad pozyskaniem partnera do podjęcia współpracy w Rumunii na zasadzie inwestycji joint venture.

A jakie w ogóle ma spółka zasoby węglowodorów?

W Tunezji rezerwy 1P, 2P i 3P wynoszą odpowiednio: 3,571 mln boe (ekwiwalentu ropy naftowej), 11,785 mln boe oraz 27,495 mln boe. W pierwszej kategorii oznacza to spadek o 17 proc., a w dwóch pozostałych wzrosty o: 1 proc. oraz 10 proc. Czynnikami mającymi największy wpływ na zmiany były: lepsze niż oczekiwane wyniki z odwiertów CS-3 oraz CS-7; przyszłe plany rozwoju pola Sabria, zakładające zastosowanie produkcji z dwóch odwiertów horyzontalnych. Zwiększy to możliwości wydobywcze na poziomach 1P, 2P i 3P, przy jednoczesnym obniżeniu nakładów finansowych.

Wartość bieżąca netto rezerw 1P, 2P i 3P Serinus wynosi odpowiednio: 21,2 mln, 109,4 mln oraz 249,4 mln dol. i spadła o odpowiednio 65 proc., 31 proc. oraz 16 proc. Głównym powodem spadków wartości była niższa cena surowców, która przeważyła nawet zwiększenie ilości rezerw w dwóch kategoriach.

Na zlecenie Serinusa agencja RPS oszacowała również ilości zasobów warunkowych spółki w Rumunii. Dotyczą one odkrycia z odwiertu Moftinu-1001, dokonanego na początku 2015 roku. Odwiert uzyskał w testach przepływ na poziomie 209,5 m sześc. gazu dziennie. Zasoby warunkowe 1C, 2C i 3C wynoszą odpowiednio: 1,180 mln boe, 2,147 mln boe oraz 4,13 mln boe. Wartość bieżąca netto zasobów 1C, 2C i 3C w Rumunii przy zastosowaniu 10 proc. stopy dyskontowej wynosi odpowiednio: 6,9 mln, 24,5 mln oraz 57,2 mln dol.

Serinus Energy jest międzynarodową spółką zajmującą się produkcją i poszukiwaniami ropy naftowej oraz gazu, posiadającą zróżnicowany portfel aktywów, w tym udziały w aktywach produkcyjnych w Tunezji oraz perspektywiczną koncesję poszukiwawczą w Rumunii.

Od maja 2010 roku akcje Serinus Energy (dawniej Kulczyk Oil Ventures) są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od czerwca 2013 roku także na kanadyjskim parkiecie TSX w Toronto. Większościowym akcjonariuszem Spółki jest Kulczyk Investments S.A., posiadająca ok. 50 proc. akcji spółki.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


49 590 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP