XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Drogi gaz dla Polaków

Drogi gaz dla Polaków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska zachęca nas do podwyżek cen gazu, zagraniczne firmy też twierdzą, że bez wzrostu cen nie opłaca się konkurencja z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Sęk w tym, że już teraz ceny gazu w Polsce należą relatywnie do najwyższych w całej UE - informuje UE.

Wkrótce PGNiG zacznie negocjować z Urzędem Regulacji Energetyki cenniki gazu na przyszły rok. Koncern jeszcze nie ujawnił, czy będzie się starać o podwyżki. Ale już zachęca do tego Komisja Europejska. W tym tygodniu w wywiadzie dla "Gazety" komisarz UE ds. energii Andris Piebalgs przypomniał, że Polska szuka źródeł dostaw gazu poza Rosją, i stwierdził, że potrzebne na to inwestycje byłyby znacznie prostsze, gdyby ceny gazu w Polsce były "rynkowe", a nie regulowane przez URE. - Dopóki [ceny gazu] będą na niskim poziomie, trudno znaleźć kogoś, kto zechce zaoferować alternatywne dostawy - stwierdził Piebalgs.

Od lipca każde gospodarstwo domowe w Polsce ma prawo swobodnie wybierać dostawcę gazu i zrezygnować z usług PGNiG. - Importerom trudno konkurować z PGNiG, które sprzedaje gaz w cenie stanowiącej średnią niskiej ceny surowca z krajowych złóż i dużo wyższej ceny surowca z importu. Dla firm, które tylko importują gaz, konkurencja z PGNiG jest nieopłacalna - tak Bogdan Pilch z polskiego przedstawicielstwa Gaz de France tłumaczył nam, dlaczego mimo wprowadzenia przepisów uwalniających rynek gazu jego firma na razie praktycznie nic nie zmieni. Także PGNiG, relacjonując spotkanie zarządu koncernu z komisarzem Andrisem Piebalgsem, stwierdziło pod koniec zeszłego roku, iż ograniczanie przez URE apetytów koncernu na podwyżki "prowadzi do utrzymania cen na relatywnie niskim poziomie, uniemożliwiającym wejście na polski rynek innych graczy" - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Czy jesteśmy więc w UE rajem niskich cen na gaz? Statystyki UE nie potwierdzają tego. Jesteśmy raczej gdzieś w połowie widełek nominalnych cen gazu w państwach UE - wynika z ostatniego opracowania Eurostatu na temat cen surowca dla gospodarstw domowych i przemysłu. Za 1 GJ gazu gospodarstwo domowe w Polsce płaciło na początku roku 10,69 euro z podatkami - o jedną trzecią taniej od średniej dla całej UE, wynoszącej 14,95 euro za 1 GJ gazu. Tyle tylko że ceny gazu w UE są szalenie zróżnicowane.

W Polsce gaz dla gospodarstw domowych jest nieznacznie tańszy niż na Słowacji (tam kosztuje 11,48 euro za GJ), w Luksemburgu (11,52 euro) czy Wlk. Brytanii (11,76 euro). A jednocześnie wyraźnie droższy niż w Czechach (9,45 euro za 1 GJ) i na Węgrzech (8,16 euro), nie mówiąc o Estonii, najtańszej w UE (5,89 euro). Dużo drożej w UE muszą płacić Niemcy (18,45 euro za 1 GJ gazu), a najdrożej - Duńczycy (30,84 euro). Ale w tych krajach rachunki nabija fiskus - w Niemczech podatki stanowią jedną czwartą ceny gazu dla gospodarstw domowych, a w Danii - ponad połowę! - napisała "Gazeta"

Według "Gazety", jeszcze gorzej ceny gazu w Polsce wypadają na tle UE w odniesieniu do naszej siły nabywczej. Według Eurostatu ceny gazu dla polskich gospodarstw domowych w stosunku do cen innych towarów i usług są w 27 państwach UE niższe tylko niż w Bułgarii, Danii, Szwecji i Słowenii. Za paliwo do gotowania na kuchence gazowej i ogrzewania mieszkania Polacy płacą relatywnie drożej niż Niemcy i Włosi, o prawie jedną trzecią drożej niż Francuzi i prawie dwa razy więcej niż Brytyjczycy.

Jeszcze gorzej takie porównania wypadają w przypadku stawek dla przemysłu. Nominalne ceny gazu w Polsce (na początku roku - 7,54 euro za 1 GJ bez VAT) są niższe od średniej dla UE, ale wyższe np. niż w Belgii i prawie takie jak we Francji (7,83 euro). Jednak w stosunku do cen innych towarów i usług polskie firmy płacą relatywnie jedną z najwyższych cen za gaz w UE - prawie dwa razy więcej niż firmy we Francji, w Hiszpanii i Belgii, o jedną trzecią drożej niż firmy brytyjskie i holenderskie i niemal trzy razy drożej niż firmy w Danii. Relatywnie drożej niż w Polsce za gaz płaci przemysł tylko na Węgrzech i w Bułgarii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Drogi gaz dla Polaków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!