Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Duże przejęcie Duonu, firma mocniejsza w energetyce

Autor: wnp.pl (DM)
08-11-2014 17:56
Duże przejęcie Duonu, firma mocniejsza w energetyce
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Grupa Duon podpisała umowę inwestycyjną określającą warunki nabycia 100 proc. akcji w spółce AMB Energia - jednej z największych w Polsce sieci sprzedaży energii elektrycznej do przedsiębiorstw realizowanej na zasadach TPA.

Przejęcie tej spółki przyczyni się do istotnego wzrostu sprzedaży i wyników Duonu ze względu na możliwość wykorzystania struktur sprzedaży zbudowanej przez AMB Energia. Transakcja zakupu AMB Energia S.A. ma zostać zamknięta na początku grudnia br., po podjęciu przez akcjonariuszy Duonu decyzji dotyczącej emisji warrantów zamiennych na akcje Duon, stanowiących część zapłaty za akcje AMB Energia.
AMB Energia prowadzi działalność od 2010 roku i w tym czasie zbudowała największą w Polsce pośrednią sieć sprzedaży energii elektrycznej do przedsiębiorstw na zasadach dostępu do infrastruktury stron trzecich (TPA). Pozyskując klientów na rzecz dużych grup energetycznych, AMB Energia A zakontraktowała sprzedaż około 2 TWh energii elektrycznej do 23 000 odbiorców biznesowych, co daje jej 19 proc. udziału w zliberalizowanym rynku przedsiębiorstw, które zmieniły sprzedawcę prądu.

- Biznes TPA jest obecnie jednym z kluczowych kierunków naszego rozwoju – mówi Mariusz Caliński, prezes Grupy Duon. – Wykorzystując procesy liberalizacyjne na rynku gazu i energii elektrycznej w Polsce chcielibyśmy uzyskać co najmniej kilku procentowy udział w rynkach dotychczas zmonopolizowanych przez sprzedawców zasiedziałych. Do osiągnięcia tego celu potrzebujemy własnej, bardzo efektywnej sieci sprzedaży, a taką właśnie sieć zbudowała AMB energia, o czym świadczą ich świetne wyniki w zakresie pozyskiwania klientów na zasadach TPA. Uważamy że przejęcie tej spółki wesprze realizację naszego celu strategicznego – osiągnięcia pozycji największego niezależnego dostawcy gazu i energii w Polsce. – dodaje Caliński.

Zarząd Duonu zakłada, że w wyniku przejęcia AMB Energia spółka już w 2015 roku zwiększy sprzedaż energii i gazu na zasadach TPA, a w okresie kolejnych 2-3 lat sprzedaż do klientów pozyskanych poprzez AMB Energia w znaczący sposób wpłynie na wzrost wyników skonsolidowanych Grupy Duon.

Według podpisanej umowy inwestycyjnej, Duon zapłaci za akcje AMB Energia S.A. 32 mln zł, z czego połowa będzie płatna w gotówce, a pozostała część w akcjach spółki Grupa Duon S.A. obejmowanych w wyniku wykonania praw z warrantów subskrypcyjnych. Umowa nabycia akcji AMB Energia zawiera element korekty ceny uzależniony od wyników spółki po transakcji. Zamknięcie transakcji nabycia AMB Energia planowane jest na początku grudnia br. tj. po zwołanym na 3 grudnia Walnym Zgromadzeniu Grupy Duon, na którym akcjonariusze podejmą decyzję dotyczącą emisji warrantów zamiennych na akcje Duon, za pomocą których ma nastąpić rozliczenie transakcji. W przypadku braku zgody akcjonariuszy na emisję warrantów transakcja zostanie sfinansowana w całości gotówką.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP