XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Dziś dowiemy się, ile Polska ma gazu łupkowego

Dziś dowiemy się, ile Polska ma gazu łupkowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dziś Państwowy Instytut Geologiczny opublikuje raport na temat szacunkowych zasobów gazu łupkowego w Polsce.

Według wcześniejszych informacji Głównego Geologa Kraju, Piotra Woźniaka, początkowe optymistyczne szacunki złóż gazu łupkowego w Polsce będą znacznie skorygowane w dół w nowym raporcie na ten temat, który zostanie opublikowany 21 kwietnia.

"Będzie redukcja, absolutnie, nie ulega wątpliwości. Będziemy redukować te szacunki" - zdradzał szczegóły zawartości przygotowanego raportu minister Woźniak.

Raport o gazie łupkowym przygotował wspólnie amerykański USGS i polski Główny Urząd Geologiczny.

Złoża gazu łupkowego budzą w Polsce nadzieje na uniezależnienie się od dostaw gazu ziemnego z Rosji. Jak podkreślał minister Woźniak raport odnosi się jedynie do szacunków ilości gazu. Przypomniał, że w poszukiwaniu gazu łupkowego "wywiercono dotychczas tylko trzynaście otworów", a naprawdę wiarygodne dane o wielkości złóż będzie można uzyskać dopiero po co najmniej 100 odwiertach.

Wiercenia prowadzą na podstawie uzyskanych koncesji wielkie amerykańskie i międzynarodowe koncerny, m.in. ExxonMobil i Conoco Philips. Przeprowadzą w sumie 130 wierceń.

Tymczasem PGNiG stawia mocno na gaz łupkowy. W 2012 roku chce przeprowadzić w Polsce kilka odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego. PGNiG posiada 15 koncesji na poszukiwania gazu niekonwencjonalnego. W tym roku spółka chce skoncentrować się na poszukiwaniach węglowodorów na dwóch z nich - Wejherowo oraz Tomaszów Lubelski.

"Analizujemy nasze możliwości inwestycyjne. (...) Rozmawiamy w tej chwili z partnerami na temat współpracy, źródeł i wysokości finansowania wspólnych poszukiwań" - powiedziała na konferencji prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa. Dodała, że spółka poszukuje też kolejnych partnerów, "żeby zintensyfikować prace poszukiwawcze". W styczniu PGNiG poinformowało, że będzie współpracować z PGE, Tauronem i KGHM przy poszukiwaniach gazu z łupków. Umowa w tej sprawie ma zostać podpisana w kwietniu.

W 2012 r. PGNiG chce wydać na poszukiwania gazu konwencjonalnego i niekonwencjonalnego w kraju i za granicą 1,1 mld zł.

Według informacji "Dziennika Gazety Prawnej" PGNiG również przygotował własny raport na temat zasobów gazu łupkowego w Polsce. Według informacji dziennika, również w nim szacowane wielkości gazu są znacznie niższe niż prognozy amerykańskiej Agencji ds. Energii.

Jak powiedział cytowany przez DGP wiceprezes PGNiG Marek Karabuła, spółka przeprowadziła badania i posiada szacunki dotyczące technicznie wydobywalnych zasobów gazu. Przed ich ujawnieniem chce jednak najpierw porównać je z wynikami i metodologią badań przyjętą przez PIG. Podkreśla on jednak, że ponad wszelką wątpliwość zasoby gazu łupkowego w Polsce są mniejsze od tych, które szacowała amerykańska Agencji ds. Energii. Marek Karabuła zwraca jednocześnie uwagę, że nawet według polskich ocen zasoby gazu łupkowego w Polsce są większe od zasobów gazu konwencjonalnego szacowanych na 96 mld m sześc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dziś dowiemy się, ile Polska ma gazu łupkowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!