E.ON z PGNiG na norweskich złożach gazu

E.ON z PGNiG na norweskich złożach gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemiecki koncern E.ON będzie partnerem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przy eksploatacji złóż na Morzu Północnym w Norwegii

3 sierpnia E.ON ogłosił, że kupi od brytyjsko-holenderskiego Shella 28 proc. udziałów w licencji na eksploatację norweskich złóż Skarv-Idun. E.ON zapłaci 893 mln dol. i dodatkowo wyda 1,4 mld dol. na eksploatację złóż - przypomniała "Gazeta Wyborcza".

Pod koniec lutego PGNiG informowało, że kupuje od amerykańskiego koncernu ExxonMobil 15 proc. udziałów w tych samych złożach (za 360 mln dol. netto plus inwestycje szacowane na 600 mln dol.). PGNiG zapowiadało przy tym, że z powodu połączenia złóż może mieć w nich mniejsze udziały.

I prawdopodobnie tak już się stało, bo według E.ON udziały PGNiG wyniosą 12 proc. - Cieszymy się, bo transakcja E.ON pokazuje, że kupiliśmy złoża tanio - powiedział "GW" rzecznik PGNiG Tomasz Fill.

Ale różnica jest niewielka. Za 1 proc. praw do norweskich złóż E.ON płaci 31,8 mln dol., a PGNiG - około 30 mln dol. Przy tym niemiecki koncern będzie miał wpływ na zarządzanie norweskimi złożami, a udziały PGNiG są na to za małe - wyjaśnia dziennik.

E.ON informuje też o planach eksploatacji norweskich złóż, których nie podawała dotąd polska firma. Według niemieckiego koncernu eksploatację złóż planuje się zacząć pod koniec 2011 r., pół roku później, niż ogłaszała polska firm.

Przez 10 lat niemiecki koncern ma ze złóż w Norwegii otrzymywać 1,4 mld m sześc. gazu rocznie. Na PGNiG powinno więc przypadać 0,6 mld m sześc. rocznie - około 5 proc. obecnego zużycia gazu w Polsce. Cały okres eksploatacji złóż, które zawierają też ropę naftową, szacuje się na 20 lat - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

To już druga w tym roku wspólna inwestycja PGNiG i E.ON. W czerwcu obie firmy objęły po 15 proc. udziałów konsorcjum, które ma do końca 2013 r. zbudować gazociąg Skanled z Norwegii do Szwecji i Danii. Od kilku lat E.ON zabiega też o dostawy do Polski gazu z rury Nord Stream, którą chce z Gazpromem ułożyć przez Bałtyk.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!