EBOiR planuje zainwestować 300-400 mln euro w polskim sektorze energii

EBOiR planuje zainwestować 300-400 mln euro w polskim sektorze energii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju chce zainwestować w Polsce w sektorze energii ok. 300-400 mln euro w ciągu następnych dwóch lat; budowę terminalu LNG dofinansuje kwotą 50-60 mln euro - powiedział PAP dyrektor generalny w EBOiR Riccardo Puliti.

Zdaniem Pulitiego, który w EBOiR jest dyrektorem generalnym ds. energii i zasobów naturalnych, Polska może w ciągu następnej dekady odgrywać znaczącą rolę jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowej-Wschodniej i Południowej.

"Polska jest krajem tranzytowym rosyjskiego gazu, dostarczanego do Europy Zachodniej. Jest też konsumentem gazu. Po wybudowaniu terminalu LNG w Świnoujściu, o przepustowości 5 mld metrów sześciennych gazu rocznie, pozycja kraju w zakresie bezpieczeństwa dostaw tego surowca znacząco się poprawi. Polska będzie mogła odgrywać rolę huba gazowego (węzła gazowego, z którego przesyłany będzie surowiec do innych krajów - PAP) w Europie Centralnej" - zaznaczył.

Jak podkreślił, dla EBOiR równie ważne są interkonektory (połączenia gazowe między państwami), które łączą Polskę z Niemcami i Czechami, a także planowany interkonektor na granicy polsko-słowackiej. "Jesteśmy bardzo zainteresowani udziałem w finansowaniu budowy interkonektora ze Słowacją, a także we współfinansowaniu wraz z Gaz-Systemem budowy sieci gazowych w Polsce. Te - w połączeniu z terminalem LNG w Świnoujściu i gazociągiem jamalskim - doprowadzą do tego, że Polska stanie się gazowym hubem regionu. Będzie to nie tylko bezpieczeństwo Polski, ale również Niemiec, Czech, ale także m.in. Serbii, Węgier, czy Chorwacji" - powiedział.

Puliti uważa, że w przyszłości Polska mogłaby także połączyć swoje sieci gazowe z sieciami państw bałtyckich i krajów skandynawskich. "Widzimy bardzo poważne zmiany w kraju, który dotychczas był tylko konsumentem gazu, a staje się państwem, które będzie mogło ten surowiec sprzedawać" - podkreślił.

Przypomniał, że EBOiR zaangażowany jest w realizację projektu budowy gazociągu Nabucco. "Zobowiązaliśmy się do dostarczenia na realizację tego projektu 1 mld euro. Nie spodziewam się, żeby potrzeby finansowe okazały się wyższe. Będą to w części nasze własne środki, ale w części także pieniądze, które pozyskamy z banków komercyjnych. Wierzymy, że Nabucco powstanie. Gdy zapadną ostateczne decyzje w tej sprawie jesteśmy gotowi szybko zorganizować środki na realizację projektu" - zaznaczył.

Podkreślił, że zgodnie z projektem gazociąg Nabucco ma być połączony z austriackim węzłem gazowym Baumgarten. "Z tym węzłem będzie połączony także korytarz gazowy północ-południe, który będzie przebiegał od terminalu LNG w Świnoujściu, przez Czechy, Słowację, Węgry aż do terminalu LNG na wyspie Krk w Chorwacji. To zwiększy bezpieczeństwo gazowe Europy. Nabucco jest w interesie zarówno UE, jak i Azerbejdżanu, czy Turkmenistanu, które także chcą zdywersyfikować swoje kierunku eksportu surowca wydobywanego z dna Morza Kaspijskiego" - powiedział.

Wśród projektów zwiększających bezpieczeństwo energetyczne Europy wymienił też zainwestowanie przez EBOiR 600 mln euro w podziemne magazyny gazu na Węgrzech, Serbii i Chorwacji i Bułgarii. "One są już gotowe" - zaznaczył.

Jak powiedział, w ciągu ostatnich trzech lat EBOiR zainwestował ok. 250 mln euro w energię odnawialną w Polsce. "Chcemy nadal angażować się w rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. Nie prowadzimy obecnie żadnych dyskusji na temat finansowania polskiego programu jądrowego. Jak dotąd nikt nie zwracał się do nas w sprawie współfinansowania tego projektu. Być może jest jeszcze za wcześniej na takie rozmowy" - zaznaczył.

Puliti zaznaczył też, że jednym z priorytetowych celów EBOiR na kolejne lata jest redukcja emisji gazów cieplarnianych w Europie. "Będziemy to robić stopniowo, krok po kroku, rezygnując z węgla jako głównego paliwa, zastępując je gazem ziemnym. By ten cel zrealizować, będziemy wspierać polski rząd w budowaniu bezpieczeństwa gazowego i redukcji emisji dwutlenku węgla" - powiedział.

Na koniec sierpnia 2011 r. łączna wielkość zaangażowania netto EBOiR w Polsce wynosiła około 5 mld 154 mln euro.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (ang. European Bank for Reconstruction and Development - EBRD) jest międzynarodową organizacją finansową utworzoną 1991 roku, z siedzibą w Londynie, skupiającą około 50 państw, w tym wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej. 51 proc. udziałów w banku posiada Unia Europejska.

Celem EBOiR jest wspieranie przemian gospodarczych w regionie, który obejmuje państwa Europy Środkowej i Wschodniej (także w państwach byłego ZSRR) aż po państwa Centralnej Azji (w tym Turcję i Mongolię), przez udzielanie kredytów i gwarancji, inwestycji kapitałowych oraz współpracę techniczną. Warunkiem udzielenia pomocy jest demokracja i poszanowanie praw człowieka w tych krajach. Kredyty EBOR są udzielane zarówno rządom na określone projekty (zwłaszcza na budowę infrastruktury, restrukturyzację sektorów gospodarczych i przekształceń własnościowych), jak i podmiotom prywatnym.

Budowa Nabucco ma się rozpocząć w 2013 roku, a od 2017 roku rurociągiem tym ma popłynąć gaz z rejonu Morza Kaspijskiego przez Turcję, Rumunię i Bułgarię do Europy Środkowej. Terminy realizacji tej inwestycji wielokrotnie przekładano.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EBOiR planuje zainwestować 300-400 mln euro w polskim sektorze energii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!