PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Eksperci pozytywnie o podatku od wydobycia gazu i ropy

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
01-03-2013 12:21
Eksperci pozytywnie o podatku od wydobycia gazu i ropy

Tomasz Barańczyk

Fot. PwC

- Opublikowany projekt dotyczący opodatkowania węglowodorów stanowi pozytywne zaskoczenie, jeżeli chodzi o wysokość stawek podatkowych. Daje to szansę, że łączny poziom opodatkowania nie przekroczy 40 proc. zysku brutto. Główny ciężar opodatkowania będzie zależał od kosztów wydobycia, co jest kluczowe dla branży łupkowej - mówi Tomasz Barańczyk, partner PwC, grupa energetyczna podatki.

Przekazany do konsultacji społecznych projekt ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym, zmianie ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin oraz o zmianie niektórych innych ustaw był od dawna oczekiwany, w szczególności przez podmioty z branży "łupkowej". W październiku rząd ogłosił, że nowy system będzie obejmował:
- podatek dochodowy od osób prawnych,

- podatek od nieruchomości,

- opłaty eksploatacyjne,

- podatek od wydobycia niektórych kopalin w zakresie gazu i ropy,

- specjalny podatek węglowodorowy.

Przy czym łączny poziom obciążeń podatkowych miał nie przekroczyć 40% zysku brutto. Weryfikacja tych założeń bez szczegółowych zapisów dotyczących kalkulacji nowych podatków nie była możliwa. Mimo to branża zgłaszała liczne postulaty dotyczące kształtu ostatecznych rozwiązań, w szczególności w liście do Premiera oraz Ministra Środowiska oraz Ministra Finansów przygotowanym wspólnie przez PwC oraz PKPP "Lewiatan". Część z tych postulatów została uwzględniona w ogłoszonym projekcie.

- Przede wszystkim projekt przewiduje zróżnicowanie stawek podatkowych w zależności od zasobności i warunków geologicznych złoża. I tak specjalny podatek węglowodorowy będzie dwie stawki 25 proc. i 12,5 proc. Powstaje oczywiście pytanie czy tak duże zróżnicowanie w przypadkach granicznych nie będzie osią sporów przedsiębiorców z organami podatkowymi co do sposobu kalkulacji tego podatku. Na potrzeby jego kalkulacji zostały bowiem stworzone specjalne katalogi skumulowanych przychodów oraz wydatków kwalifikowanych - tłumaczy Grzegorz Kuś, starszy konsultant, dział prawno-podatkowy PwC.

- Jeżeli chodzi o drugi z nowych podatków, czyli podatek od wydobycia niektórych kopalin w zakresie ropy i gazu to obniżono zapowiadane wcześniej stawki. W przypadku niektórych złóż, w szczególności o małej zasobności lub trudnej strukturze geologicznej, możliwe będą sytuacje, że wydobycie z nich nie będzie w ogóle podlegać opodatkowaniu albo stawka podatkowa zostanie obniżona z 3 proc. (pierwotnie miało to być 5 proc.) dla gazu ziemnego do 1,5 proc. oraz z 6 proc. (pierwotnie 10 proc.) do 3 proc. dla ropy naftowej. Podatek ten będzie oparty o średnią cenę gazu ziemnego za MWh za poprzedni miesiąc ogłaszaną w drodze obwieszczenia przez Ministra Finansów na podstawie średniej arytmetycznej notowań gazu ziemnego na Towarowej Giełdzie Energii S.A. Natomiast, w odniesieniu do ropy będzie to średnia cena tony ropy naftowej ustalana na bazie notowań OPEC - wyjaśnia Barańczyk.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP