PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Eksperci: system dozoru technicznego wymaga zmian

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
08-04-2015 13:47
Eksperci: system dozoru technicznego wymaga zmian

ft. Andrzej Wawok

Funkcjonujący w Polsce system dozoru technicznego zbiorników i urządzeń ciśnieniowych, m.in. do przechowywania gazu płynnego, powinien zostać zracjonalizowany - wynika z ekspertyzy przeprowadzonej przez Instytut Sobieskiego.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że urządzenia ciśnieniowe są jednym z typów urządzeń, które ze względów bezpieczeństwa podlegają regulacjom pozarynkowym - kontroli ze strony dozoru technicznego w fazie produkcji i dopuszczenia do eksploatacji, a także samej eksploatacji.
W różnych państwach UE obowiązują różne modele kontroli - ogólne ramy wyznaczają dyrektywy UE, jednakże większość przepisów tworzona jest na poziomie krajowym, pomimo pojawiających się postulatów ujednolicenia regulacji na obszarze całej Unii.

Obecnie w UE dominują dwa modele - taki, w którym większa odpowiedzialność spoczywa na instytucjach państwowych oraz model, w którym większa odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na użytkowniku oraz podmiotach rynkowych. Model funkcjonujący w Polsce, na podstawie m.in. ustawy z 2000 r. o dozorze technicznym, zapewnia wyłączność trzem jednostkom państwowym - Urzędowi Dozoru Technicznego, Transportowemu Dozorowi Technicznemu oraz Wojskowemu Dozorowi Technicznemu. To odmienny model od funkcjonującego w innych państwach, np. w Niemczech, gdzie dozór sprawowany jest przez podmioty prywatne.

Instytut Sobieskiego podkreśla, że we wszystkich analizowanych w raporcie państwach poza Polską (Austria, Czechy, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Słowacja, Wielka Brytania i Włochy) działają na rynku prywatne podmioty świadczące usługi z zakresu dozoru technicznego urządzeń ciśnieniowych.

Według raportu w debacie na temat modelu rynku dozoru technicznego w Polsce można wyłonić trzy stanowiska: pozostawienie systemu bez zmian, wprowadzenie zmian w ramach funkcjonującego systemu (racjonalizację obowiązującej struktury) oraz postulujące zmiany systemowe.

Autorzy ekspertyzy uznali, że ewidentne problemy z rozporządzeniem ministra gospodarki (podniesione przez Trybunał Konstytucyjny oraz podmioty eksploatujące urządzenia i ich zrzeszenia wskazują, że pozostawienie istniejących zasad działania systemu dozoru technicznego nie byłoby optymalne. Z kolei postulat zmiany systemowej wymaga przede wszystkim przygotowania projektu nowego modelu rynku wraz z oszacowaniem skutków jego zmiany dla wszystkich, a także zmiany ustawy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP