Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Eksperci: URE działa jak w realnym socjalizmie

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
21-12-2011 20:07
Eksperci: URE działa jak w realnym socjalizmie
fot. PTWP

Nie milkną echa rezygnacji prezesa PGNiG Michała Szubskiego i związanych z tym okoliczności. Specjaliści suchej nitki nie pozostawiają na urzędnikach i politykach.

- Relikty socjalistycznego systemu nakazowo-rozdzielczego doprowadzają do kolejnego kryzysu. Co zakrawa na szczególną ironię, sytuacja ta ma miejsce akurat w okresie, kiedy na świecie po raz pierwszy w historii zaczyna kształtować się globalny rynek gazu ziemnego, związany z upowszechnieniem się technologii transportu gazu skroplonego i eksploatacji niekonwencjonalnych źródeł surowca – mówi dr Dominik Smyrgała wiceprezes Instytutu Jagiellońskiego.
Zdaniem ośrodka sytuacja ta (chodzi o rezygnację prezes PGNiG Michała Szubskiego, argumentowaną brakiem zatwierdzenia przez Urząd Regulacji Energetyki propozycji nowych stawek opłat za gaz ziemny w roku 2012, co uniemożliwi spółce prowadzenie rentownej działalności) stanowi przykład patologii administracyjnych rządzących polską energetyką.

- Pierwszy paradoks polega na tym, że mamy do czynienia z konfliktem między państwową spółką a organem administracji państwowej. Ustawowe zadania drugiego z podmiotów w znacznej mierze determinują monopolistyczny charakter pierwszego, a zarazem zagrażają jego wynikom finansowym – wskazują przedstawiciele Instytutu.

- Ponadto można uznać, że ze względu na nominowanie szefa URE przez premiera, a członków rady nadzorczej PGNiG przez ministra skarbu państwa – oba podmioty mają w sumie jednego zwierzchnika, który nakłada na nie sprzeczne zadania. URE ma m.in. dbać o akceptowalny społecznie poziom cen, co w przypadku rządu czułego na punkcie własnego wizerunku, w okresie nadchodzących turbulencji gospodarczych oznacza ich zaniżanie – uważają specjaliści z IJ.

- Z drugiej strony, PGNiG ma w tym samym trudnym okresie generować zyski, inwestować w dywersyfikację dostaw surowców energetycznych oraz poszukiwania gazu łupkowego na terenie kraju. W sytuacji, kiedy główny dostawca gazu ziemnego, rosyjska spółka Gazprom, zapowiada podniesienie cen, a zarazem kurs dolara w okresie maj-grudzień rośnie z poziomu 2,70 do 3,40 PLN (26 proc.), utrzymanie taryf na poprzednim poziomie musi radykalnie odbić się na wynikach spółki – podkreśla Instytut.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP