PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ekspert: co dobrego w "ustawie łupkowej"?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
12-03-2014 05:44

- Projekt ustawy o zmianie Prawa geologicznego i górniczego oraz niektórych innych ustaw, przyjęty 11 marca 2014 r. przez Radę Ministrów zmierza do wzmocnienia kontroli państwowej nad zasobami i górnictwem węglowodorów, ale jednocześnie zawiera pewne nowe rozwiązania, które powinny ułatwić prowadzenie poszukiwań ropy i gazu w Polsce - mówi portalowi wnp.pl Tomasz Minkiewicz, partner CMS Cameron McKenna.

Po pierwsze dobrym rozwiązaniem jest powrót do koncesji łącznych. - Podobnie jak w latach 1994-2001, koncesje (i umowy użytkowania górniczego) na poszukiwanie i rozpoznawanie węglowodorów, będą obejmować także wydobywanie kopalin w przypadku sukcesu poszukiwawczego. Oznacza to zmniejszenie ryzyk prawnych związanych z przechodzeniem do fazy wydobywania i powinno zachęcać do inwestycji w poszukiwania. Wiele może jednak zależeć od zapisów umowy użytkowania górniczego, np. dotyczących opłat za fazę wydobywania - tłumaczy prawnik.

Innym dobrym rozwiązaniem są koncesje wielopodmiotowe

- Umożliwienie udzielania koncesji łącznie wielu podmiotom tworzącym konsorcjum na podstawie tzw. umowy o współpracy powinno ułatwić koncesjonariuszom pozyskiwanie partnerów wnoszących dodatkowy kapitał i wiedzę, i współdzielących ryzyko poszukiwawcze. Partnerzy tacy zwykle oczekują nawiązania bezpośredniej relacji prawnej z właścicielem złóż (Skarbem Państwa), czego organ koncesyjny odmawiał im w obecnym stanie prawnym, dopuszczając wyłącznie koncesje jednopodmiotowe i jedynie ustanowienie podużytkowania górniczego albo współpracę w ramach mniej elastycznych struktur w postaci spółek kapitałowych lub osobowych - wyjaśnia nasz rozmówca.

Jak zaznacza ważnym elementem jest prawo do informacji geologicznej. - Zostanie poprawiona jedna z wad obecnej regulacji dotyczącej praw przedsiębiorców do informacji geologicznej uzyskanej w wyniku prac sfinansowanych przez przedsiębiorcę. Zmiana polega na skreśleniu przepisu nakazującego odpowiednie stosowanie do tych praw przepisów o dzierżawie, co powodowało wiele niejasności, zwłaszcza w zakresie uprawnień do dzielenia się wynikami badań pomiędzy firmami poszukującymi złóż kopalin - argumentuje Minkiewicz.

Zaleta nowego prawa jest także uproszczenie procedur zatwierdzania planu ruchu . - Proponowane skrócenie terminów i wyeliminowanie opiniowania przez inne organy przy zatwierdzania planu ruchu dotyczącego prac przy poszukiwaniu i rozpoznawaniu węglowodorów umożliwi skrócenie tych formalności o kilka tygodni.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP