PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ekspert: nowe podatki nie sprzyjają łupkom

Autor: WNP.PL (DM)
26-07-2014 12:52
Ekspert: nowe podatki nie sprzyjają łupkom
Fot. Fotolia

Nowe podatki od wydobycia ropy i gazu wejdą w życie od 1 stycznia 2016 r. O tym, jak wpłyną na atrakcyjność Polski jako lokalizacji dla inwestycji w poszukiwania gazu, mówi portalowi wnp.pl Grzegorz Kuś, radca prawny, ekspert zespołu gazowego PwC.

Jak podkreśla nasz rozmówca: kluczową kwestią, która nierozłącznie towarzyszy uchwaleniu ustawy, jest jej wpływ na atrakcyjność Polski jako lokalizacji dla inwestycji poszukiwawczo-wydobywczych w zakresie węglowodorów. - Nowe podatki w ocenie Ministerstwa Finansów mają spowodować wzrost obciążeń dla branży do poziomu ok. 40 proc. zysku brutto, czyli prawie dwukrotnie więcej niż obecnie - ostrzega ekspert.
- Oczywiście nominalnie będzie to mniej niż w Norwegii czy Danii, gdzie stawki podatkowe przekraczają 60 proc., a nawet 70 proc. Niemniej, organizacje branżowe zarzucają, że Ministerstwo Finansów nie wzięło pod uwagę w swoich wyliczeniach szeregu czynników, które mogą spowodować, że efektywny poziom danin w Polsce będzie w granicach ok. 60-70 proc. zysku brutto. Jednocześnie, proponowany przez ustawę skomplikowany sposób kalkulacji nowych podatków oraz powiązanie podstawy opodatkowania z cenami giełdowymi surowców, a nie rzeczywistymi przychodami z ich sprzedaży, nie są pozytywnie odbierane przez branżę - tłumaczy specjalista.

Jego zdaniem wszystkie te czynniki mogą przełożyć się na spadek zainteresowania Polską ze strony zagranicznych inwestorów. Wprawdzie zawsze zostają krajowe koncerny, niemniej, nie posiadają one wystarczających środków, aby szukać gazu z łupków w skali pozwalającej na wiarygodne oszacowanie zasobności złóż w skali całego kraju w ciągu kilku najbliższych lat. A to było jednym z głównych celów niedawnej modyfikacji zarówno prawa geologicznego i górniczego, jak i wprowadzania nowych podatków.

- Sama ustawa o SPW ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r. Niemniej, na mocy przepisów przejściowych inwestorzy prowadzący wydobycie nowe daniny zapłacą najwcześniej w 2020 r. Nie oznacza to jednak, że ustawa będzie martwa przez 4 lata, bowiem już od wejścia w życie podatnicy będą zobowiązani do przedkładania deklaracji podatkowych. Wykonanie tego obowiązku będzie wiązało się z koniecznością dokonania znacznych zmian w systemach księgowych, które nie są dostosowane do zasad rozliczeń przewidzianych w ustawie. W trakcie prac sejmowych wprowadzono pewne uproszczenia w tym zakresie, jednakże de facto skorzystać z nich na chwilę obecną będzie mógł tylko jeden podatnik, który prowadzi zarówno działalność wydobywczą, jak i importuje gaz z zagranicy. Ponadto, w rozliczeniu za pierwszy rok obowiązywania ustawy o SPW będą mogli część kosztów poniesionych efektywnie od 2012 r. rozpoznać jak wydatki kwalifikowane dla potrzeb SPW. Biorąc pod uwagę, że znaczna część kosztów poszukiwawczych, w szczególności w odniesieniu do złóż łupkowych była ponoszona w tym okresie, regulacja ta może mieć decydujący wpływ na moment, w którym pojawi się pierwsza płatność z tytułu SPW - dodaje prawnik.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP