Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ekspert: nowe "prawo łupkowe" nie spowoduje boomu

Autor: WNP.PL (Rozmawiał: Dariusz Malinowski)
15-06-2014 11:16
Ekspert: nowe "prawo łupkowe" nie spowoduje boomu
Fot. Archiwum

Sejm kilka dni temu przyjął nowelizację Prawa geologicznego i górnicze. Nowelizacja miała przyczynić się do boomu w poszukiwaniach gazu łupkowego. O jakości nowelizacji mówi portalowi wnp.pl Grzegorz Kuś, radca prawny, ekspert ds. gazu łupkowego PwC.

Proszę o ocenę projektu
- Po pierwsze projekt jest mocno spóźniony, pamiętajmy, że jego założenia ogłoszono październiku 2012 r. Część regulacji takich jak np. uproszczenia w procedurach środowiskowych można było wprowadzić już dawno i dzisiaj moglibyśmy mieć już więcej wykonanych odwiertów. Trzeba także podkreślić, że nowelizacja w sporej części zawiera regulacje skierowane do organów państwa, a nie przedsiębiorców (proces przetargowy, kwalifikacja i prowadzenie wykazu podmiotów kwalifikowanych, zaostrzone sankcje za niewypełnianie obowiązków koncesyjnych). W mojej ocenie, nowelizacja w tym kształcie nie spowoduje istotnego przyspieszenia prac poszukiwawczych, a czy faktycznie procedury środowiskowe będą krótsze będzie można ocenić dopiero po pewnym czasie od wejścia w życie ustawy.

Największe wady projektu?

- Najsłabszymi punktami nowych regulacji wydaje się bardzo złożony proces postępowania przetargowego, sztywne regulacje dotyczące umowy o współpracy oraz rezygnacja z procedury "open door" dla przyznawania koncesji, mimo, że jest ona dopuszczalna przez dyrektywę węglowodorową. Można także uznać, że zwiększenie od 2016 r. opłat eksploatacyjnych nie jest do końca uzasadnione w kontekście wprowadzenia dodatkowych podatków od wydobycia węglowodorów.

Największe zalety?

- Największą zaletą wydaje się brak Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych, który pojawiał się na wcześniejszych etapach projektu. Oczywiście instytucje tego typu występują w wielu państwach, niemniej, ich funkcje, role i kompetencje oraz pozycja ustrojowa kształtowały się przez długie lata. Proponowana w Polsce formuła NOKE przewidywała połączenie ról zarówno specjalnego urzędu ds. wydobycia, jak i inwestora kapitałowego o ograniczonym zaangażowaniu kapitałowym. Na obecnym etapie poszukiwań i wydobycia istnienie NOKE w takim kształcie byłoby w moim odczuciu zdecydowanie przedwczesne.

Co można byłoby poprawić?

- Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na te elementy, które przez zbytni rygoryzm i formalizm mogą nie przynieść żadnych korzyści po stronie państwa, a jednocześnie znacząco opóźnić poszukiwania lub nawet zniechęcić inwestorów do podejmowania działań poszukiwawczych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP