PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ekspert: "prawo łupkowe" świeżo uchwalone, a wymaga nowelizacji

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
11-06-2014 09:30
Ekspert: "prawo łupkowe" świeżo uchwalone, a wymaga nowelizacji
fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Sejm znowelizował Prawo geologiczne i górnicze. Zdaniem Tomasza Minkiewicza, partnera w firmie CMS Cameron McKenna nie wszystko w nowelizacji może się podobać. Co więcej rychło może ona wymagać poprawek.

Jak pan ocenia nowelizację?
- Po pierwsze uściślenie. Sejm przyjął obszerną nowelizację Prawa geologicznego i górniczego, zwaną przez publicystów hasłowo „prawem łupkowym”. Już samo to hasło jest bardzo mylące, gdyż nowe przepisy odnoszą się do górnictwa wszelkich węglowodorów (z wyjątkiem metanu w pokładach węgla występującego jako kopalina towarzysząca), a ich uchwalenie nie wynika z potrzeby wypełnienia luki prawnej uniemożliwiającej uruchomienie wydobywania ze złóż niekonwencjonalnych, ponieważ taka luka jest wyłącznie wirtualnym tworem niektórych publicystów. Podobnie mylące są powtarzane w mediach za źródłami rządowymi opisy podkreślające znaczenie ułatwień proceduralnych dotyczących prowadzenia poszukiwań węglowodorów, ponieważ ułatwienia te są w dużej mierze kosmetyczne (jak połączenie dokumentacji złożowej z projektem zagospodarowania złoża w jeden dokument), a w ustawie zdecydowanie przeważa zwiększenie obowiązków formalnych, większy rygoryzm i wprowadzenie nowych wymagań wobec przedsiębiorców.

Z czego to może wynikać?

- Prace nad ustawą prowadzono w Sejmie w ekspresowym tempie, przy którym zabrakło czasu na spokojne rozważenie, a tym bardziej uwzględnienie uwag tych, których decyzje zaważą na sukcesie lub porażce planów zwiększenia niezależności polskiej gospodarki od rosyjskiego gazu, czyli firm poszukujących złóż. Można się spodziewać, że Senat też nie znajdzie na to czasu lub chęci.

A ocena tych przepisów?

- Niezaprzeczalnie, uchwalone przepisy, niemal identyczne z projektem przyjętym przez Rząd, są znacznie mniej dokuczliwe dla przedsiębiorców niż ubiegłoroczne wersje tej ustawy. Obecna ekipa kierująca Ministerstwem Środowiska, w którym przygotowano ustawę, okazała się wyraźnie bardziej otwarta na uwagi dochodzące z branży niż poprzednia.

Niemniej, nie zdołano lub nie chciano zerwać z niektórymi założeniami leżącymi u podstaw wcześniejszych projektów: że metoda grubego kija (np. groźba odebrania koncesji za drobne przewinienia) jest najlepszym sposobem na skłonienie przedsiębiorców do inwestowania dużych pieniędzy w przyspieszone poszukiwania, że organ koncesyjny powinien działać w niezwykle sztywnych ramach prawnych (np. jeśli chodzi o możliwość przedłużania koncesji), bo wszelka elastyczność jest podłożem korupcji, że ustawodawca najlepiej wie jak przedsiębiorcy powinni układać między sobą zasady współpracy i nie ma potrzeby pozostawiać im swobody.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP