XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ekspert: w negocjacjach z Rosją najważniejsza cena i ilość gazu

Ekspert: w negocjacjach z Rosją najważniejsza cena i ilość gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Cena oraz ilość gazu to dwa główne problemy w negocjacjach polsko-rosyjskich ws. dodatkowych dostaw tego rosyjskiego surowca do naszego kraju - uważa niezależny ekspert rynku gazowego Andrzej Szczęśniak.

Premier Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek w Sopocie, że problemy z porozumieniem ws. dodatkowych dostaw rosyjskiego gazu do Polski mają charakter techniczny. Uważa on jednak, że rosyjski system gazociągów przez Polskę powinien być podzielony równo pomiędzy oba kraje. W opinii premiera Donalda Tuska, kwestie techniczne stojące na przeszkodzie finalizacji kontraktu, muszą zostać rozstrzygnięte na poziomie firm.

"Podział własności systemu gazowego między stroną polską, a rosyjską firmą 50 do 50 proc. nie jest głównym problemem w negocjacjach. Istotą sprawy jest cena, jaką będziemy musieli za gaz zapłacić oraz ilość tego surowca, jaki będzie do nas dostarczony" - powiedział PAP Szczęśniak.

Jak dodał, na cenę może mieć wpływ podpisany przez polski rząd w czerwcu tego roku kontrakt z firmą katarską na dostawy gazu LNG do Polski. "Możemy się spodziewać jeszcze wyższych cen, od tych, jakie teraz płacimy. Podpisaniem umowy z Katarem, strona polska dała bardzo zły sygnał Rosjanom" - powiedział. Jak dodał, strona rosyjska, może zastosować zasadę, "skoro chcecie drugiego gazu, to my będziemy ten gaz sprzedawać najdrożej, jak możemy".

"W dalszych negocjacjach Rosjanie będą stawiać twarde warunki. A my nie mamy kart w grze. Jeżeli wizyta premiera Putina przebiegnie dobrze, to ciut lepsze stosunki, mogą być kartą w negocjacjach. Łatwiej jest negocjować z kimś, z kim się ma dobre stosunki, niż z kimś, z kim one są lodowate" - zaznaczył ekspert.

Rosjanie chcą powrotu do struktury udziałów w EuroPolGazie pomiędzy PGNiG a Gazpromem z lat 90., czyli 50 na 50 procent. Powrót do takiego podziału akcji oznaczałby wyeliminowanie z udziałów w EuroPolGazie spółki Gas-Trading. Ma ona 4 proc. akcji w EuroPolGazie; po 48 proc. mają Gazprom i PGNiG. W samym Gas-Tradingu ponad 43,41 proc. udziałów należy do PGNiG, ponad 36,17 proc. do Bartimpeksu, a rosyjski Gazprom Export ma 15,88 proc. akcji. Po 2,27 proc. mają polski Węglokoks i spółka niemieckiego koncernu BASF Wintershall.

W opinii Szczęśniaka, wtorkowa wypowiedź Putina dotycząca podziału własności systemu gazowego, była twarda, ale też i elegancka. "Wrzucił taki kamyczek do naszego ogródka, żeby pokazać - i zrobił to w sposób elegancki - że to nie jest Polski wina, ale obustronna, gdyż obie strony musiały się zgodzić na tego trzeciego w spółce (Gas-Trading - PAP). Putin rozgrywa na chłodno" - powiedział. Dodał, że podpisanie kontraktu - jak zapowiedział to premier Donald Tusk - może być możliwe wczesną jesienią tego roku.

Konieczność uzupełnienia dostaw wynika z wygaśnięcia z końcem tego roku kontraktu z rosyjsko-ukraińskim RosUkrEnergo (RUE). Spółka ta, w połowie należąca do Gazpromu, dostarczała do Polski od 2006 r. 2,3 mld m sześc. gazu rocznie. Już od początku roku RUE nie realizowało dostaw do Polski; spółka została wyeliminowana z pośrednictwa w handlu gazem pomiędzy Rosją a Ukrainą. 1 czerwca PGNiG podpisało z Gazpromem kontrakt krótkoterminowy na dodatkowy miliard m sześc. gazu w tym roku; wciąż jednak nie są zapewnione dodatkowe dostawy długoterminowe po 2010 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ekspert: w negocjacjach z Rosją najważniejsza cena i ilość gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!