Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Elastyczne kształtowanie taryf dla gazu ziemnego okiem prawnika

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
07-04-2010 09:26
Elastyczne kształtowanie taryf dla gazu ziemnego okiem prawnika

- Procedura zatwierdzania taryf nie pozwala na szybkie obniżenie lub podwyższenie ceny gazu, co byłoby naturalną reakcję na zmiany rynkowe - mówi Arkadiusz Falecki, ekspert z Departamentu Paliwowo-Energetycznego kancelarii Grynhoff Woźny Maliński

- Administracyjna regulacja cen z zasady nie jest elastyczna, co dotyczy również gazu ziemnego. Cena gazu dostarczanego na polski rynek zależy od wielu zmiennych, m.in. kursów walut, ceny ropy i produktów ropopochodnych. W postępowaniu taryfowym przyjmowane są stałe wartości dla tych czynników i na tej podstawie ustalana jest cena gazu dla odbiorców końcowych na wskazany w taryfie okres, który wynosi zwykle rok.
Procedura zatwierdzania taryf nie pozwala na szybkie obniżenie lub podwyższenie ceny gazu, co byłoby naturalną reakcję na zmiany rynkowe. Ryzyko ponoszone jest wobec tego przez odbiorców lub przedsiębiorstwa obrotu – tłumaczy nasz rozmówca.

- Istotną kwestią jest również urealnienie ceny gazu wydobywanego w kraju, tak aby poziom cen nie stanowił przeszkody do rozwoju konkurencji na rynku oraz generował pożądane impulsy inwestycyjne. Uelastycznienie ceny taryf dla gazu ziemnego może nastąpić poprzez skrócenie okresu, na jaki taryfa jest zatwierdzana, i kroczące zatwierdzanie kolejnych taryf z uwzględnieniem zmian czynników cenotwórczych.

Dla niektórych odbiorców pewną elastyczność dałoby rozliczanie się za zakupiony gaz w walutach obcych. Te propozycje wymagają jednak zmian w prawie energetycznym lub też określenia zasad stabilnej, prorynkowej polityki regulacyjnej w już planowanym prawie gazowym – dodaje nasz rozmówca.

Przypomnijmy, że zarówno PGNiG jak i branża chemiczna (największy odbiorca gazu ziemnego w kraju) chciałyby zmienić zasady taryfowania gazu. Obecnie są one zbyt sztywne i powodują rozliczne problemy.

Dariusz Malinowski

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP