Energetyczny desant Rosji na tyłach USA

Energetyczny desant Rosji na tyłach USA
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po wojnie w Gruzji Rosja przystąpiła do kontrataku w tradycyjnej strefie wpływów Waszyngtonu, pospiesznie montując energetyczne sojusze z lewackimi liderami Ameryki Południowej, zaprzysięgłymi wrogami USA.

Rosja nie wyrzeknie się swoich stref wpływu - bez ogródek o imperialnych ambicjach Moskwy mówi prezydent Dmitrij Miedwiediew. A ponieważ zdaniem Moskwy wojna w Gruzji pokazała, że USA wkraczają na tereny jej strefy wpływów, Rosja zdecydowała się na ripostę w Ameryce Łacińskiej, tuż pod bokiem Stanów Zjednoczonych. Moskwie sprzyja to, że w ostatnich latach w wielu państwach Ameryki Łacińskiej do władzy doszła plejada lewackich polityków, którzy nie kryją wrogości wobec Waszyngtonu - pisze "Gazeta Wyborcza".

- Właśnie w Ameryce Łacińskiej można znaleźć potrzebnych sojuszników, bo po wojnie w Gruzji Zachód zaczął prowadzić wobec Rosji wstrzemięźliwą politykę - tłumaczył Władimir Dawydow, dyrektor Instytutu Ameryki Łacińskiej Rosyjskiej Akademii Nauk.

W zeszłym tygodniu do mobilizowania przeciw USA liderów do Ameryki Łacińskiej poleciał wicepremier Igor Sieczyn, szara eminencja rosyjskich służb specjalnych. W rządzie Rosji nadzoruje on branżę energetyczną i do Ameryki Południowej przywiózł desant menedżerów koncernów energetycznych z pakietem wielkich obietnic inwestycyjnych.

Gazprom w sojuszu z francuskim koncernem Total zainwestują w złoża gazu w Boliwii astronomiczną kwotę 4,5 mld dol. - ogłosił w piątek Santos Ramirez, minister ropy i gazu Boliwii, największego w Ameryce Południowej eksportera gazu, wysyłanego do Brazylii, Argentynie i Chile.

Dwa lata temu populistyczny prezydent Boliwii Evo Morales na Święto Pracy 1 maja ogłosił nacjonalizację złóż gazu. Od tego czasu ciągle zatykają się gazociągi z Boliwii. Parę razy władze w La Paz przykręcały kurek, by wymusić wyższą zapłatę od klientów. Kilkanaście dni temu kolejne wstrzymanie eksportu gazu władze Boliwii tłumaczyły atakiem przeciwników Moralesa na rury - pisze "Gazeta Wyborcza".

Jako znaczący gracz w tamtym regionie Gazprom stałby się firmą, z którą musi się liczyć Brazylia - główny odbiorca boliwijskiego gazu. W ten sposób Boliwia stałaby się przyczółkiem do rozszerzenia wpływów Rosji w Brazylii, która dotąd starała się o dobre stosunki z Waszyngtonem. Dzięki wsparciu amerykańskich nafciarzy na dnie Atlantyku odkryto gigantyczne złoża ropy i gazu. Dzięki zachodniej pomocy Brazylia uniezależnia się od importu ropy i ma szanse stać się w XXI w. nową potęga naftową świata.

USA wspierały poszukiwanie złóż ropy w Brazylii, kreując ją na konkurenta Wenezueli, w której populistyczne rządy sprawuje prezydent Hugo Chavez - mentor Moralesa i główny sojusznik Rosji w Ameryce Południowej.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza" w zeszłym tygodniu menedżerowie Gazpromu omawiali w Wenezueli rozszerzenie kontraktów na eksploatację roponośnych pól w delcie Orinoko, które Chavez znacjonalizował w zeszłym roku, wyrzucając z nich koncerny z USA i Norwegii.

W tym tygodniu prezydent Wenezueli przyjedzie z wizytą do Moskwy, by podpisać kolejne umowy o zakupie rosyjskiej broni. Niewykluczone są także negocjacje o idée fixe Chaveza - budowie wielkiego gazociągu przez całą Amerykę Południową, do eksportu surowca z Wenezueli i Boliwii. To pomysł na rozszerzenie wpływów na cały kontynent - z rosyjską pomocą. W zeszłym tygodniu menedżerowie Gazpromu zapewniali w Caracas, że są zainteresowani udziałem w tym panamerykańskim gazociągu. Taka rura rozprowadzająca surowiec ze złóż eksploatowanych przez Gazprom zapewniłaby Rosjanom w Ameryce Południowej podobne wpływy jak w Europie - z uszczerbkiem dla USA.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!