XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Energetyka i gaz łupkowy w nowej strategii ARP

Energetyka i gaz łupkowy w nowej strategii ARP
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zaangażowanie w produkcję urządzeń dla firm wydobywających gaz łupkowy oraz urządzeń dla energetyki wiatrowej to najważniejsze plany Agencji Rozwoju Przemysłu - mówi w wywiadzie dla wnp.pl Wojciech Dąbrowski, prezes ARP.

Jaki jest plan działania Agencji Rozwoju Przemysłu na najbliższe miesiące?

Ważnym kierunkiem aktywności nowej strategii ARP będzie energetyka, w tym oparta na odnawialnych źródłach energii. Chcemy rozwinąć produkcję urządzeń dla morskiej energetyki wiatrowej - mamy nadzieję, że stanie się to nową polską specjalnością eksportową w ramach odradzającego się sektora stoczniowego. Najnowszy sukces naszej Agencji w tym obszarze to doprowadzenie do końca negocjacji w sprawie wspólnej polsko-niemieckiej inwestycji w stoczni „Gryfia”. Po uzyskaniu koniecznych zgód i finalnym podpisaniu umowy, nowa inwestycja przyniesie około 400 nowych miejsc pracy i uczyni Szczecin jednym ze światowych centrów produkcji urządzeń dla morskiej energetyki wiatrowej.

Widzimy też szanse związane z gazem łupkowym i planujemy zaangażować się w produkcję urządzeń dla firm wydobywczych, które jak się spodziewamy będą rozwijały aktywność w Polsce w najbliższych latach. Te działania mieszczą się w szerokim nurcie aktywności proinnowacyjnych, podejmowanych już i planowanych na przyszłość w naszej Agencji.

Jak pan ocenia rozwój Polski wschodniej i jakie są możliwości na tym terenie dla rozwoju firm?

Wschodnia Polska jest zróżnicowana pod względem atrakcyjności inwestycyjnej. Z jednej strony mamy tu możliwości związane z niewykorzystanym wciąż potencjałem turystycznym tej części kraju. To przestrzeń dla rozwoju małych i średnich firm, także przedsiębiorstw rodzinnych. Z drugiej zaś strony – i to nas w Agencji interesuje najbardziej – mamy rozwijający się dynamicznie sektor wysokotechnologiczny, oparty na wykorzystaniu kapitału intelektualnego regionu. Jego materialną bazą są w znacznej mierze fabryki Centralnego Okręgu Przemysłowego, będącego wielkim osiągnięciem dwudziestolecia międzywojennego. Dziś, między innymi dzięki aktywności Agencji Rozwoju Przemysłu SA zarządzanych przez ARP dwóm Specjalnym Strefom Ekonomicznym - Tarnobrzeskiej i Mieleckiej - zyskują one nowe życie. Nakłady inwestycyjne na działalność w obu strefach przekroczyły 11 mld zł, a zatrudnienie znalazło w nich prawie 50 tys. osób.

Ostatnio coraz głośniej jest o współpracy z partnerami z Chin, Czy ARP planuje jakiś działania w tej materii?

Tak. Promowanie inwestycji chińskich jest nowym i interesującym aspektem naszych działań. Okazuje się, że takie połączenie infrastruktury materialnej i wartości niematerialnych jakie mamy w dawnym COP-ie – czyli zrestrukturyzowanego przemysłu i kapitału intelektualnego – jest bardzo atrakcyjne dla chińskich firm zainteresowanych ekspansją w Europie. Media szeroko informowały o inwestycji firmy Liu Gong w Stalowej Woli, teraz pojawia się nowy temat – prywatyzacja fabryki łożysk w Kraśniku z udziałem inwestora chińskiego. Są to pierwsze, ale na pewno nie ostatnie sukcesy ARP w jej nowym strategicznym obszarze działalności związanym z rynkiem chińskim.

ARP angażowała się też w restrukturyzację przemysłu zbrojeniowego. Jak pan ocenia ten obszar polskiej gospodarki?

Przemysł zbrojeniowy był jednym z najtrudniejszych obszarów, w których ARP prowadziła restrukturyzację. Jej efekty są dzisiaj widoczne - polska „zbrojeniówka” odzyskuje zdolność konkurencyjną oraz innowacyjność technologiczną. W szczególności dotyczy to sektora lotniczego, w dużej mierze skoncentrowanego w obszarze wokół Rzeszowa, który nazwaliśmy „Doliną Lotniczą”. Sikorsky, Pratt&Whittney, AgustaWestland – te czołowe światowe firmy lotnicze zainwestowały w polskie przedsiębiorstwa zlokalizowane w tym regionie i uczyniły z nich centra nowoczesnej technologii.

Polskie firmy zbrojeniowe nie tylko importują i wdrażają innowacje, ale też rozwijają zdolność do ich kreowania. Ciekawym fenomenem jest też pojawienie się prywatnych firm tego sektora, stworzonych od zera przez odważnych i kreatywnych polskich przedsiębiorców, które są już w stanie przejmować udziały w prywatyzowanych państwowych spółkach zbrojeniowych. Pierwsza tego typu operacja – zakup Radmoru przez WB Electronics, która jest taką prywatną firmą zbudowaną na innowacyjności i kapitale intelektualnym – została przeprowadzona właśnie przez naszą Agencję. To swego rodzaju „innowacja w innowacji” – innowacyjna w swej istocie transakcja, której podmiotem i przedmiotem są firmy wysokich technologii. Nowa strategia ARP aktywności tego typu nadaje wysoki priorytet.

Rozmawiała Katarzyna Walterska


Wojciech Dąbrowski, prezes ARP, będzie gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w Katowicach 14-16 maja. Więcej informacji na temat Kongresu

Atrakcyjność inwestycyjna wschodnich regionów Polski, o której wspominał prezes Dąbrowski w wywiadzie dla wnp.pl będzie tematem jednego z paneli podczas Kongresu 15 maja 2012 r. w godzinach 11.30-13.30 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Przedstawiciel ARP będzie brał udział także w panelu dotyczącym restrukturyzacji przemysłu zbrojeniowego 15 maja w godzinach 11.30-13.30 w katowickim hotelu Angelo.

Natomiast na temat energetyki zaplanowano kilka bardzo obszernych sesji. Jedna z nich dotycząca nowych rynków polskiego przemysłu i wyzwań „nowej” energetyki odbędzie się 16 maja w godzinach 11.30-13.30 w katowickim hotelu Angelo.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Energetyka i gaz łupkowy w nowej strategii ARP

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!