XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ensign chce budować w Polsce wieże wiertnicze do poszukiwania gazu

Ensign chce budować w Polsce wieże wiertnicze do poszukiwania gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeśli potwierdzą się szacunkowe zasoby gazu łupkowego w Polsce, chcemy budować w tym kraju wieże wiertnicze do poszukiwań surowca i współpracować z polskimi firmami w jego eksploatacji - powiedział PAP wiceprezes ds. międzynarodowego marketingu firmy Ensign, John Bushell.

Jak zaznaczył, obecnie w Gdyni w stoczni Nauta składana jest wieża wiertnicza, która będzie wykorzystywana na koncesjach poszukiwawczych gazu niekonwencjonalnego. W sierpniu przypłynęła statkiem do Polski z Azji. "Używana była do poszukiwań gazu m.in. na Nowej Zelandii. Pracowała w tropikalnych warunkach, więc musimy ją przygotować do prac w polskim klimacie. Wieża będzie musiała przejść jeszcze procedurę certyfikacji. Szacujemy, że będzie gotowa do prac poszukiwawczych w połowie października" - zaznaczył.

Prace nad składaniem wieży prowadzone są przez spółki Ensign Europa - założoną w Polsce spółkę-córkę Ensign International Energy Services oraz Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków, spółkę zależną PGNiG. W sierpniu obie firmy podpisały umowę o współpracy.

Nie wiadomo jeszcze, na jakiej koncesji znajdzie się wieża. "Nie podpisaliśmy jeszcze żadnej umowy. Prowadzimy rozmowy i jesteśmy zainteresowani współpracą zarówno z polskimi, jak i europejskimi, amerykańskimi i kanadyjskimi firmami" - zaznaczył Bushell.

Wieża o mocy 2 tys. koni mechanicznych, jest w stanie wiercić otwory o głębokości ponad 7 tys. metrów. "To ciężki sprzęt, który dobrze sprawdzi się w polskich warunkach. Została wyprodukowana w USA w 2002 roku. Była dotychczas wykorzystywana przez takie firmy, jak Exxon Mobil i Shell" - zaznaczył wiceprezes. Dodał, że jej wartość to ok. 18-19 mln dolarów.

"Podobne wieże, o podobnych mocach i możliwościach, produkuje się obecnie za ok. 27-28 mln dolarów. Koszt jej transportu z Azji do Polski wyniósł ok. 1,7 mln dolarów. Koszty transportu z USA, czy Kanady kolejnych wież będą trochę mniejsze" - powiedział. Dodał, że zainteresowanie wykorzystaniem wieży na swoich koncesjach zgłosiło kilka firm. Cena wykorzystania wieży będzie zależała od głębokości odwiertu i czasu jej wykorzystywania.

"Jeżeli wydobycie gazu łupkowego w Polsce (...) okaże się opłacalne, koszty wierceń i budowy otworów wiertniczych muszą zostać obniżone. Spółka Ensign ma doświadczenie w eksploatacji gazu łupkowego w Ameryce Północnej" - powiedział Bushell. "Projektuje i buduje wieże wiertnicze dostosowane specjalnie do poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego. Wieże te są zautomatyzowane, bardziej wydajne, obsługiwane przez mniej liczną załogę i można je szybko przemieszczać między szybami wiertniczymi" - dodał.

Podkreślił, że firma Ensign jest gotowa zaprojektować i zbudować wieże dla polskiego rynku gazu łupkowego i może to zrobić po kosztach niższych niż obecnie, jeżeli inwestycja taka uzasadniona będzie zapotrzebowaniem rynkowym i odpowiednimi warunkami eksploatacji gazu łupkowego.

Jego zdaniem, jeśli potwierdzą się zasoby gazu łupkowego w Polsce i jego wydobycie będzie opłacalne, pojawi się popyt na większą liczbę wież poszukiwawczych i produkcyjnych. "Będziemy chcieli go wykorzystać. Wtedy będą mogły powstać w Polsce zakłady produkcyjne wież wiertniczych. Część elementów będzie nadal powstawała w USA, a następnie transportowana do Polski. Wieża wiertnicza jest jak motocykl - składa się z wielu części, które możemy produkować w różnych regionach świata, a następnie składać je w jednym kraju" - zaznaczył.

"Z szacunków przedstawionych przez amerykańskie firmy wynika jednak, że potencjał złóż gazu łupkowego Polski jest obiecujący. Posiadanie jednej wieży w kraju to oczywiście nie jest ekonomiczny model, który chcielibyśmy realizować. Chcemy mieć wiele wież wiertniczych w Polsce, być może wykorzystując obecność w tym kraju do zaangażowania się w innych państwach regionu, w których mogą występować duże zasoby gazu łupkowego" - powiedział John Bushell.

Ensign International Energy Service zajmuje się poszukiwaniami i wydobyciem gaz i ropy naftowej. Posiada 370 wież wiertniczych i 140 wież serwisowych na całym świecie.

W Polsce - jak dotąd - wydano ponad 100 koncesji na poszukiwanie złóż gazu niekonwencjonalnego, m.in. dla polskich PGNiG, Orlen Upstream, Lotos, amerykańskiego ExxonMobil, Chevron, Maraton, ConocoPhillips i angielskiej Lane Energy.

Pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało PGNiG w Markowoli na Lubelszczyźnie. Planowane są prace w kolejnych miejscach - głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań, to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie.

W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu - podkreśliła Agencja - powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ok. 10 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych. Kanadyjska produkcja gazu niekonwencjonalnego wynosi około jednej trzeciej produkcji USA.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ensign chce budować w Polsce wieże wiertnicze do poszukiwania gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!