Eurokaganiec dla Gazpromu

Do końca tygodnia wyjaśnią się zasady, na jakich Rosjanie będą mogli inwestować w Unii. Większość państw członkowskich chce wprowadzenia ograniczeń. Stronę Gazpromu trzymają jednak Niemcy.

W najbliższy piątek unijni ministrowie gospodarki mają uzgodnić ostateczny kształt dyrektywy o organizacji rynku energetycznego. W kształcie proponowanym przez Brukselę, i popieranym przez Polskę, zamyka ona Gazpromowi możliwość kupowania sieci energetycznych w Unii Europejskiej. – Chcemy, aby firmy z krajów trzecich spełniały te same wymogi co koncerny unijne – mówi „Rzeczpospolitej” Ferran Tarradellas Espuny, rzecznik unijnego komisarza ds. energii.

Dla firm unijnych proponuje się rozdział (własnościowy lub przynajmniej organizacyjny) produkcji energii od jej przesyłu. Tak więc Gazprom, który jest zintegrowany pionowo (tzn. zarówno produkuje, jak i dystrybuuje energię), musiałby się albo podzielić, albo zrezygnować z inwestycji w UE. Klauzula państw trzecich nazywana jest potocznie klauzulą Gazpromu, choć oficjalnie nie jest wymierzona w ten koncern - czytamy w "Rz".

W czasie pierwszej dyskusji w czerwcu ministrowie państw członkowskich zgodzili się, że jakieś ograniczenia dla firm z państw trzecich powinny się w przepisach znaleźć. Ale jednocześnie – na wniosek m.in. Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii – uzgodniono, że trzeba wziąć pod uwagę obecne dwustronne zobowiązania inwestycyjne oraz zapotrzebowania Unii na energię. Jak donosi dziennik „Financial Times”, Niemcy chcą wykorzystać ten zapis, aby osłabić klauzulę państw trzecich - napisała "Rz".

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eurokaganiec dla Gazpromu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!